۳۰۰ هکتار از اراضی سد رزه آماده واگذاری است/ زمینه عضویت مردم روستاهای ذکری، جلاران، گل نی، رزه و مورتیغ در شرکت تعاونی سد رزه فراهم شد

درمیان امروز- گروه خبر / فرماندار درمیان گفت: ۳۰۰ هکتار از اراضی پایین دست سده رزه این شهرستان برای رونق کشاورزی و استفاده بهینه از آب سد آماده واگذاری است.
محمد بشیری زاده در نشست بررسی موانع مربوط به حق اشتراک بهره برداری از آب سد رزه شهرستان افزود: تاکنون ۲۶.۵ هکتار از اراضی پایین دست این سد به کشاورزان واگذار شده که در این اراضی نهال عناب و انار کشت شده است.
وی با بیان اینکه تسطیح این اراضی، خاکبرداری و اصلاح خاک و اجرای روش های نوین آبیاری توسط جهاد کشاورزی شهرستان انجام شده است، اضافه کرد: برای انتقال آب به این اراضی ۲۲.۵ کیلومتر خط انتقال آب توسط آب منطقه ای خراسان جنوبی انجام شد.
بشیری زاده بیان کرد: شرکت تعاونی سد رزه شهرستان ۱۵۰ نفر عضو دارد که در راستای حمایت از افراد محروم، مردم روستاهای «ذکری، جلاران، گل نی، رزه و مورتیغ» می توانند عضو این شرکت تعاونی شوند.
وی با تأکید بر اینکه باید تمام شرایط برای عضویت افراد محروم در شرکت تعاونی سد رزه تسریع شود، گفت: باید حق آبه خوبی به کشاورزان از سوی آب منطقه ای اختصاص یابد و کشاورزی در اراضی پایین دست این سد با روش های نوین آبیاری و تجهیزات مکانیزه انجام شود.
به گزارش ایرنا، فرماندار درمیان عنوان کرد: سد رزه از ظرفیت بسیار خوبی برخوردار است که با توسعه آن در آینده نزدیک به کانون اشتغال در این شهرستان مرزی تبدیل خواهد شد.
بشیری زاده یکی از پتانسیل‌های سد رزه را اجرای طرح‌ های زیست محیطی مناسب از جمله پرورش آبزیان ذکر کرد و گفت: این سد محل مناسبی برای پرورش ماهی‌های گرم ‌آبی از جمله کپور نقره‌ای، معمولی و آمور است.
همچنین جلسه بررسی مشکلات و رفع موانع بهره برداری از اراضی سد رزه در شهرستان درمیان برگزار شد. در این جلسه که به ریاست محمد بشیری زاده فرماندار درمیان و با حضور ضیائیان احمدی مدیر جهاد کشاورزی ، ضیائی مسئول نمایندگی تعاون روستایی شهرستان و اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت سفر پایاب سد رزه در محل دفتر کار فرماندار برگزار شد، بشیری زاده با بیان اینکه بهره برداری بجا و مناسب از آب سد رزه باعث ایجاد اشتغال در منطقه خواهد شد، تشکیل مجمع عمومی بمنظور ادامه فعالیت اعضا و بررسی و رفع موانع پیش رو را در اسرع وقت خواستار شد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*