امام جمعه اهل سنت اسدیه: سفارش اسلام بر صرفه جویی

درمیان امروز- فروزان / امام جمعه اهل سنت اسدیه با ناپسند شمردن اسراف و تبذیر بر استفاده صحیح و درست از نعمات الهی تاکید کرد.
به گزارش درمیان امروز، مولوی سید احمد عبداللهی بیان داشت: یکی از صفات ناپسند که در قرآن و احادیث به شدت از آن منع شده است موضوع اسراف و تبذیر است، البته تبذیر از اسراف بالاتر است و بعضی از علما گفته اند که تبذیر خرج کردن مال در موارد غیر شرعی است، به هر حال در ضروریات خود انسان اگر در هزینه ها زیاده روی شود اسراف محسوب می شود.
وی افزود: ما باید در خوردن، آشامیدن و پوشیدن لباس اعتدال را اختیار نماییم و به جای اینکه در غذاهای رنگارنگ و لباس های خیلی گران قیمت اسراف کنیم، با استفاده از غذا و لباس متوسط بخشی را به فقرا و مساکین تصدق نماییم.
وی با اشاره به سوره اعراف آیه ۳۱ گفت: خداوند در قرآن فرموده است: بخورید و بیاشامید ولی اسراف نکنید، همانا ا… اسراف کاران را دوست ندارد».
امام جمعه اهل سنت اسدیه با استناد به آیه۶۷ سوره فرقان اظهار داشت: در این آیه خداوند افراد میانه رو را که نه اسراف می کنند و نه بخل می ورزند در زمره عبادالرحمان قرار داده است.
مولوی عبداللهی تصریح کرد: اسراف تنها این نیست که ما در مال خویش زیاده روی نکنیم ، بلکه آنچه در ملکیت ما نیست یا مال دیگران یا مال عموم است نیز اسراف نکرد، مثلا صرفه جویی در آب چه در منزل باشد چه در مسجد، چه در پارک و چه در اماکن عمومی فرقی نمی کند.
وی گفت: اینکه اسلام صرفه جویی را توصیه نموده این بجای خود خیلی مهم است اما صرفه جویی کردن در تمام موارد باعث استفاده و بهره مندی دیگران می گردد، اگر هر فرد از افراد جامعه یک لیتر آب صرفه جویی کند و یا یک لامپ را خاموش کند یا گاز را درست مصرف کند، چقدر انسان های دیگر می توانند از آب و برق و گاز استفاده کنند و تأثیر بسیار زیادی در روند زندگی بندگان خدا دارد.
وی بیان کرد: پیامبر اکرم(ص) در حدیثی می فرمایند: «بخورید و بنوشید و صدقه بدهید و لباس بپوشید به شرطی که به عنوان تکبر و اسراف نباشد، همانا خداوند دوست می دارد که اثر نعمتش را در وجود بنده اش ببیند».
امام جمعه اهل سنت اسدیه تصریح کرد: از آیات و احادیث فوق چنین نتیجه می گیریم که انسان مسلمان باید اسراف را از زندگی خود دور نماید و خواهران خانه دار هم به این امر توجه جدی داشته باشند تا نعمت های خداوند بر آنها مستدام باشد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه در آستانه چهل سالگی انقلاب هستیم، گفت: بیش از پیش نیازمند حفظ وحدت در جامعه هستیم.
مولوی عبداللهی اظهار داشت: مردم و مسئولان به یک امر توجه داشته باشند که همانا اتحاد و انسجام در جامعه ایران بسیار ضروری است و باید از سخنان تفرقه آمیز پرهیز شود و نباید هیچ کس سخن اختلافی را بر زبان آورد و در اجتماعات که شیعه و سنی با هم حضور فعال دارند، باید از اهانت به مقدسات یکدیگر خودداری شود و سخنرانان جلسات باید این موضوع را رعایت کنند و برای حفظ وحدت اسلامی توجیه شوند تا با صحبت خود باعث رنجش دیگران نشوند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*