نبود زیرساخت ها، بروکراسی اداری و سخت گیری های بی مورد موجب شد/ فرار سرمایه‌گذاران از درمیان/ دولتمردان سفره محبت شان را بگسترانند

درمیان امروز _دهقانی / به رغم گذشت سالها از تأسیس استان خراسان جنوبی و تبدیل اسدآباد به شهر اسدیه به عنوان مرکز شهرستان درمیان اما همچنان بسترهای توسعه در این خطه مرزی از کشورمان در حال رکود باقی مانده است و همانند قفلی بدون کلید می ماند که کسی را یارای بازگشایی آن نیست. به گزارش درمیان امروز، ضرورت دارد ساکنان این شهرستان مرزی که اکثر مردم آن در روستاها روزگار سختی را به واسطه خشکسالی های پی در پی و کاهش درآمد در شغل های دامپروری و کشاورزی می گذرانند و به دلیل نداشتن آینده ای روشن در حال تخلیه محل آبا و اجدادیشان هستند را یاری کرد.
دولتمردان نیز نیک می دانند که حضور مردم در روستاهای مرزی به سان وجود مرزبانانی است که از گوشه گوشه این مملکت عزیز پاسداری و نگهبانی می کنند و اگر آنان نباشند و نقاط مرزی تخلیه شود باید چندین برابر ساکنان روستایی برای ایجاد امنیت در مرز از افراد مرزبانی استفاده کرد.
همگان نیز بر این نکته واقف هستند که این شهرستان از وجود سرمایه‌گذارانی برخوردار است که پایبندی و استقرار آنان در این نقطه نیازمند مشوق های اساسی و زیرساخت‌های اصلی برای راه اندازی هر پروژه‌ای است. اگر بتوانیم سفره محبت دولت را در این نقطه مرزی بگسترانیم حتما شاهد حضور سرمایه‌گذاران خواهیم بود، اگر بتوانیم اندکی از سخت‌گیری‌های بی‌مورد مان را کم کنیم و اگر در اجرای یکسان قوانین کشوری در شهرستان های محروم و مرزی با ایجاد تبصره و ماده ای کمی آسان تر بگیریم آنگاه سرمایه‌گذاران بومی را دلخوش نموده و انگیزه حضور آنان را در منطقه فراهم خواهیم کرد. راه اندازی تعدادی واحد تولیدی برای مردم منطقه به ویژه جوانان آن نقطه قوتی خواهد بود که ضمن بودن در کنار والدین و خانواده از مهاجرت آنان به سایر استان‌ها و تخلیه روستاها نیز جلوگیری شود.
اکنون اگر پای درددل پیرمردان و ریش سفیدان منطقه بنشینید و با آنان همکلام شوید نیک درخواهید یافت که آنان از تلاش‌ها و عملکرد دولتمردان در این سال ها خوشحال هستند اما در دل نیز گلایه هایی دارند چرا که دولت نتوانسته است اشتغال پایداری برای جوانان شان مهیا کند. آنان توقع شغل پشت میزنشینی هم ندارند اما ایجاد حداقل واحدهای تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی کوچک و زودبازده برای ماندگاری جوانانشان را انتظار دارند. آنان اذعان می کنند که تنها با شعار دادن و سخن گفتن نمیتوان یک جوان را امیدوار ساخت بلکه کار عملی و رونق اشتغال است که درمان بسیاری از آلام و گرفتاری جوانان خواهد بود. اختصاص تسهیلات بدون کارمزد و قرض الحسنه، دادن مدیریت‌های شهرستانی و کارمندی در ادارات منطقه به جوانان بومی، استفاده از نظرات و پیشنهادات مردم منطقه برای توسعه شهرستان، ایجاد بسترهای جذب و جلب سرمایه‌گذاران با اولویت افراد بومی، کاهش قوانین دست و پاگیر اداری، عمل به وعده های مدیران در دهگردشی ها و اقدام مؤثر برای بازگشایی بازارچه مرزی میل ۷۳ گوشه‌ای از خواسته‌های مردم شهرستان درمیان است.
با توجه به اینکه در آستانه فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی نیز قرار داریم مردم شهرستان درمیان منتظر شنیدن اخبار خوشی از سوی مسئولان در ایام دهه فجر هستند.
نگاه مثبت به سرمایه‌گذاران
عضو هیئت مؤسس و هیئت مدیره سیمان باقران در گفتگو با درمیان امروز می‌گوید: حذف بروکراسی های اداری دست و پاگیر باعث اعتماد بیشتر مردم برای سرمایه‌گذاری می‌شود. حاج محمد اکبری تصریح می‌کند: سرمایه‌گذاران باید به این اطمینان برسند که مورد حمایت دولتمردان هستند نه اینکه وقتی برای تأسیس یک شرکت و یا واحد تولیدی اقدام می‌کنند از روند طولانی پروسه اداری خسته شوند بلکه باید مسئولان با دید مثبت به سرمایه‌گذاران نگاه کنند.
اشتغال هزار نفری در سیمان باقران
به گفته وی در کارخانه سیمان باقران حدود ۱۰۰۰ نفر مشغول به کارند که در این رابطه حدود ۴۰۰ نفر مستقیم، ۴۰۰ نفر در بحث حمل و نقل و حدود ۲۰۰ نفر هم در معدن و سرویس های داخلی فعالیت می‌کنند و اگر متوسط هر خانوار را در شهرستان درمیان ۵ نفر در نظر بگیریم می‌توان گفت حدود پنج هزار نفر از محل سیمان باقران ارتزاق می‌کنند در نتیجه حمایت مسئولان از بزرگترین واحد صنعتی منطقه ضرورت دارد.

۸ میلیارد تومان سرمایه
در گردش تأمین نشد
وی به برخی درخواست های این واحد تولیدی اشاره و بیان می‌کند: به عنوان مثال مدتها دنبال سرمایه در گردش برای سیمان باقران بودیم که مبلغ ۲۰ میلیارد تومان از سوی سازمان صنایع به تصویب رسید و قرار شد بانک کشاورزی این رقم را برای ما تعیین کند اما در نهایت موفق به اخذ ۱۲ میلیارد تومان شدیم و مابقی را ندادند. وی با بیان اینکه بخش اصلی کارخانه در دوم فروردین ماه سال ۱۳۹۶ با حضور ریاست جمهوری و با تولید روزانه ۳۳۰۰ تن کلینکر افتتاح شد، می‌گوید: این واحد به دلیل عدم تأمین کل مبلغ سرمایه در گردش در حال حاضر در پرداخت حقوق کارگران دچار مشکل شده است و پرداخت‌ها عقب می افتد. به گفته وی زمانی که مصوبه ای از شورای وزیران یا سازمان صنایع به بانک‌ها ارجاع می‌شود باید ملزم به اجرای آن باشند اما بانک‌ها به عناوین مختلف کوتاهی می‌کنند.
شهرستان درمیان ظرفیت ایجاد ده‌ها کارخانه را دارد
اکبری با تأکید بر اینکه شهرستان درمیان ظرفیت ایجاد ده‌ها کارخانه را دارد، ادامه می‌دهد: می‌توان با راه‌اندازی واحدهای پاکت سازی، لوله سیمانی، نیروگاه و غیره در این منطقه زمینه اشتغال افراد بسیاری را فراهم کرد اما وقتی حمایت نباشد و پشت سرمایه‌گذار را خالی کنند کسی حاضر به سرمایه‌گذاری نمی‌شود. او با بیان اینکه با راه اندازی سیمان باقران میزان بیکاری در شهرستان درمیان نسبت به شهرستان‌های همجوار مثل نهبندان کمتر است، می‌افزاید: افراد بومی سرمایه‌گذار وجود دارند که در صورت حمایت پای کار می‌آیند البته باید بانک ها هم به قول هایشان عمل کنند تا منطقه متحول شود.
بازگشایی میل ۷۳ رونق اشتغال را به دنبال دارد
او راه اندازی مجدد بازارچه میل ۷۳ را در راستای توسعه منطقه ضروری می‌داند و بیان می‌کند: معتمدیان استاندار جدید خراسان جنوبی اخیراً به افغانستان سفری داشته است و امیدواریم شاهد بازگشایی بازارچه باشیم که در اینصورت بسیاری از مشکلات مردم حل خواهد شد و امنیت و آرامش و ایجاد اشتغال گسترده را به دنبال خواهد داشت.

کشتارگاه شهرستان
فعال شود
امام جمعه شهرستان درمیان نیز در گفت و گو با در میان امروز می‌گوید: شهرستان درمیان بسترهای مختلفی برای جذب سرمایه‌گذاران دارد از جمله به دلیل وجود مرغداری های متعدد در شهرستان می‌توان در بحث ایجاد کشتارگاه سرمایه‌گذاری کرد چرا که به دلیل فعال نبودن تنها کشتارگاه شهرستان تعدادی از مرغداری ها تعطیل شده است و اکثر آنها نیز مجبور به ارسال مرغ های شان به زاهدان و شهرهای اطراف هستند.
ضرورت احیای قندقهستان
حجت الاسلام والمسلمین مصیب خزاعی همچنین با اشاره به وجود کارخانه قند قهستان و تعطیلی چند ساله آن اظهار می دارد: بیمه بیکاری تعدادی از کارگران رو به پایان است و به تعداد بیکاران جامعه افزوده می‌شود در نتیجه احیای کارخانه قند قهستان ضرورت دارد و در این رابطه می‌توان از ظرفیت آستان قدس برای راه اندازی این واحد و تغییر کاربری آن برای ایجاد صنعت دیگری در محل قند قهستان اقدام کرد. اکنون نیز اعضای هیأت مدیره قندقهستان به فکر نیستند و میلیاردها سرمایه خوابیده و بدون استفاده مانده است.
جلوگیری از خام فروشی معادن
وی با اشاره به وجود تعداد زیادی معدن در منطقه می‌گوید: معادن زیادی داریم که در قالب خام فروشی از منطقه خارج می‌شود و در حال حاضر به جای بهره وری باعث ایجاد اختلافات بین بهره‌برداران و مردم ساکن شده است. وی در بحث سد رزه هم خواستار واگذاری اراضی پایین دست آن به کشاورزان می‌شود و ادامه می‌دهد: باید لوله گذاری و انتقال آب به اراضی انجام شود. وی مهمترین قطب سرمایه گذاری شهرستان را سیمان باقران و بازارچه مرزی میل ۷۳ می خواند و بیان می‌کند: تعطیلی بازارچه مرزی باعث لطمه زدن به همه صنایع استان شده است به ویژه کارخانه سیمان باقران که مدتی به خاطر بالا رفتن قیمت دلار دچار مشکل شد، مدتی در بحث ارز ثانویه و سوخت کامیون ها و در نهایت تعطیلی بازارچه میل ۷۳ مشکلاتی برای آن ایجاد کرد. وی تصریح می‌کند: اگر قول استاندار جدید برای راه اندازی مجدد بازارچه محقق شود و از تمام ظرفیت کارخانه سیمان باقران هم استفاده شود مشکلات آن حل خواهد شد.

سفره محبت دولتمردان
پهن شود
وی خطاب به دولتمردان برای جلب و جذب سرمایه‌گذاران تأکید می کند: مسئولان باید سفره محبت شان را پهن کنند چرا که سرمایه‌گذارانی را سراغ دارم که آمده‌اند اما فرار می‌کنند و زیرساخت‌ها از جمله آب، برق، جاده و تلفن آماده نیست و اگر بودجه سرمایه گذار برای تأمین زیرساخت‌ها هزینه شود دیگر سرمایه ای برایش نمی‌ماند.
ضرورت ایجاد شهرک صنعتی
امام جمعه شهرستان درمیان همچنین ایجاد شهرک صنعتی را در منطقه ضروری می خواند و می گوید: شهرک های دامداری و گلخانه ای تا حدودی وجود دارد اما ضعیف هستند. وی با تأکید بر ایجاد شهرک صنعتی قوی به خاطر مرزی بودن منطقه بیان می‌کند: شهرک های صنعتی در اطراف بیرجند ایجاد می‌شود اما ضرورت دارد به نقاط مرزی بیشتر توجه شود و البته با توجه به بحث پدافند غیر عامل در صورت صلاحدید مسئولان می‌توان برای ایجاد برخی صنایع در نقاط مرزی به دلیل هم مرز بودن با افغانستان برای ایجاد اشتغال برای مردم منطقه و تأمین نیاز کشور همسایه اقدام کرد.
تأکید بر ایجاد صنایع کوچک
حجت الاسلام والمسلمین خزاعی در بحث ایجاد صنایع کوچک در منطقه می‌گوید: با برخی سرمایه‌گذاران صحبت کرده‌ایم از جمله اخیراً فردی می‌خواست کارگاه جوشکاری راه اندازی کند که برای خرید ترانس برق سه فاز باید ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان هزینه می‌کرد که در نتیجه منصرف شد و در این زمینه ضرورت همکاری شرکت برق بیشتر از گذشته احساس می‌شود. وی دیدگاه استاندار جدید را مثبت ارزیابی و در عین حال بیان می‌کند: اگر مسئولان به قول و وعده هایشان عمل نکنند روند مهاجرت از روستاها سریع تر خواهد شد لذا می طلبد برای تأمین آب و گاز رسانی به روستاهای باقیمانده هم اقدام شود و با ایجاد شهرک صنعتی از کار کردن جوانان منطقه در تهران، اصفهان و سایر شهرها جلوگیری شود تا در شهر خودشان ماندگار شوند.

پنج پروژه اشتغال زایی
با یک میلیارد تومان اعتبار اولیه
شهردار سدیه هم در گفتگو با در میان امروز می‌گوید: با تصویب کمیته سرمایه گذاری شهرداری اسدیه ۵ پروژه اشتغال زایی با یک میلیارد تومان اعتبار اولیه طی ۹ ماه آینده راه اندازی می شود. مهندس افشین عابدینی ادامه می‌دهد: جلسه کمیته سرمایه گذاری شهر اسدیه با حضور شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر اسدیه در محل شهرداری اسدیه تشکیل شد.
به گفته وی در این جلسه طرح هایی که قابلیت اجرا در سطح شهر اسدیه دارند مورد کارشناسی قرار گرفت و پس از بحث و تبادل نظر از بین ۳۰ طرح پیشنهادی اقتصادی تعداد ۵ طرح انتخاب شد تا نسبت به تهیه طرح توجیهی فنی و اقتصادی توسط کارشناسان شهرداری اقدام شود. وی با اشاره به این ۵ طرح می گوید: این طرح ها شامل تکمیل فاز نهایی تأسیسات شن و ماسه شهرداری اسدیه با ایجاد یک خط تولید جدید شن و ماسه برای افزایش ظرفیت تولید دو برابری کارخانه، همچنین خرید و راه اندازی دستگاه سنگ شکن برای تولید مصالح آسفالتی استاندارد مطابق نشریه ۱۰۱ ، ایجاد مزرعه کشت زرشک به مساحت ۵هکتار در اراضی متعلق به شهرداری اسدیه، احداث بازارچه سنتی در مجاورت میدان شهید حمزه ای شهر اسدیه به تعداد ۲۰ غرفه و با مشارکت و همکاری بخش خصوصی، بازسازی و نوسازی یکشنبه بازار شهر اسدیه با مشارکت بخش خصوصی و احداث پنل های خورشیدی با مشارکت بخش خصوصی در محل اراضی شهرداری اسدیه و استفاده از توان شهرداری در این مورد خاص می باشد. وی هزینه اجرای این طرح ها را حدود یک میلیارد تومان بیان و عنوان می کند: دو طرح اول توسط شهرداری و سه طرح دیگر با مشارکت بخش خصوصی اجرا خواهد شد.
وی بیان می کند: در ساخت بازارچه سنتی طول دوره مشارکت ۵ ساله هست و ما از سازنده تا ۵ سال اجاره نمی گیریم بلکه بعد از ۵ سال شهرداری ساختمان های ساخته شده را تملک می کند.
وی در خصوص اشتغال های ایجاد شده با اجرای این طرح ها می گوید: تعداد اشتغال در پروژه هایی که شهرداری اجرا می کند لحاظ نمی شود چون می خواهیم پرسنل مازادی که داریم را بجای اخراج کردن در همین طرح ها بکار بگیریم و شهرداری در حال حاضر ۲۷ پرسنل مازاد بر نیاز دارد. وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما ادامه می دهد: بعد از تصویب طرح ها در کارگروه استانی می توان زمان اجرا را محاسبه کرد و از زمان تصویب طرح ۶ماه خواهد بود. وی بیان می کند: میزان اشتغال بستگی به گستردگی اجرای طرح ها دارد و اگر هر غرفه دار را یک شغل لحاظ کنیم فقط در بازارچه سنتی برای ۲۰ نفر، برای مزرعه ۵ نفر ، کارخانه ۳ نفر ، نیروگاه خورشیدی ۳ نفر و یکشنبه بازار ۲ نفر و در مجموع ۳۳ نفر شغل ایجاد خواهد شد. البته در دو طرحی که خود شهرداری اجرا می کند از بیرون نیرو گرفته نخواهد شد و فقط پرسنل مازاد ساماندهی می شوند.
۲۰ میلیارد ریال به کارخانه فرآوری زرشک درمیان اختصاص یافت
فرماندار درمیان نیز می گوید: ۲۰ میلیارد ریال تسهیلات بدون کارمزد از محل تسهیلات دفتر مناطق محروم ریاست جمهوری برای احداث کارخانه فرآوری زرشک شهرستان در روستای نوغاب اختصاص یافت. محمد بشیری زاده می افزاید: این میزان تسهیلات براساس پیشرفت فیزیکی طرح و به صورت مرحله ای تزریق خواهد شد. وی بیان می کند: عملیات اجرایی این کارخانه توسط شرکت تعاونی روستایی اسدیه با عضویت بیش از ۲۰۰ نفر از کشاورزان شهرستان درمیان آغاز شد. وی شهرستان درمیان با تولید سالانه بیش از سه هزار تن زرشک خشک را یکی از قطب های اصلی تولید زرشک در خراسان جنوبی معرفی کرده و می گوید: باید در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال روستاییان تمام توان خود را برای فرآوری این محصول استراتژیک بکار گیریم.
وی عنوان می کند: ۲ واحد بسته بندی و فرآوری زرشک دیگر نیز در شهرهای اسدیه و قهستان وجود دارد که متأسفانه به دلیل کمبود نقدینگی و برخی مشکلات دیگر فعالیت ندارند و پیگیری ها برای راه اندازی این واحدها در دست انجام است. بشیری زاده می افزاید: نبود اشتغال یکی از مشکلات روستائیان مرزی است که باید با ایجاد اشتغال پایدار براساس ظرفیت های شهرستان از مهاجرت روستائیان به شهرهای بزرگ جلوگیری و زمینه امنیت پایدار در مرزها فراهم شود.
وی اظهار می دارد: فرآوری محصولات کشاورزی و گیاهان دارویی و رونق صنایع دستی با توجه به شرایط خشکسالی در شهرستان از مهمترین راهکارهای ایجاد اشتغال است. فرماندار درمیان در خصوص راه اندازی مجدد بازارچه مرزی میل۷۳ شهرستان هم می گوید: امید است با رایزنی های استاندار خراسان جنوبی با مسئولان افغان به زودی این بازارچه راه اندازی شود و شاهد اشتغال و تحرک اقتصادمحلی منطقه باشیم. بشیری زاده بیان می کند: تولید روزانه سه هزار تن سیمان در کارخانه سیمان باقران و صادرات به کشور افغانستان یکی از مهترین ظرفیت های شهرستان است که در تلاش هستیم این میزان را در سال های آتی به چهار هزار و ۵۰۰ تن برسانیم.
امتناع برخی مسئولان از پاسخگویی
گفتنی است به رغم پیگیری خبرنگار ما برای مصاحبه با برخی از مسئولان مرتبط از پاسخگویی امتناع کردند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*