رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی خراسان جنوبی با ارائه راهکارهایی برای ایجاد بسترهای سرمایه گذاری تبیین کرد: نقشه راه سرمایه گذاری شهرستان درمیان/ معافیت مالیاتی ۱۳ ساله برای سرمایه گذاری در ناحیه صنعتی درمیان

درمیان امروز – دهقانی / شهرستان درمیان در تمامی بخش های مختلف اقتصادی از جمله معدنی، صنعتی، کشاورزی، میراث فرهنگی، گردشگری و انرژی های نو، بستری مناسب برای جذب سرمایه گذاران می باشد به طوری که در بخش معدن این شهرستان با وجود معادن غنی کانی های غیر فلزی به خصوص گرانیت، بنتونیت، آهک و مارن می تواند مکان مناسبی جهت سرمایه گذاری در زمینه بهره برداری و فرآوری و صادرات آن بویژه در زمینه مصالح ساختمانی و استقرار صنایع غیرفلزی نظیر صنایع مواد پلاستیکی باشد. همچنین در بخش انرژی های نو، محل مناسبی برای استقرار نیروگاه های تولید برق از انرژی های پاک نظیر باد و خورشید و با توجه به قرار داشتن درمسیر بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و وزش بادهای مداوم در دشت های شرقی این شهرستان و نیز محدوده کانون بحران فرسایش بادی طبس مسینا، محل مساعدی برای احداث نیروگاه بادی می باشد.
کشاورزی مهم ترین بخش اقتصادی شهرستان درمیان
رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی استان خراسان جنوبی با بیان این مطالب در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار درمیان امروز می گوید: از بخش کشاورزی می توان به عنوان یکی از مهم ترین بخش های اقتصادی شهرستان نام برد. مهندس جعفری گیو ادامه می دهد: وجود زمینه گسترده توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و پرورش دام به روش صنعتی، قابلیت سرمایه گذاری در بخش فرآورده های لبنی و زمینه استقرار و سرمایه گذاری در بخش احداث گلخانه های صیفی جات، گیاهان داروئی و صنایع بالادستی پرورش طیور، فرآوری گوشت سفید و همچنین وجود زمینه سرمایه گذاری در بخش فرآوری محصولات کشاورزی به خصوص زرشک که دارای رتبه سوم استان بوده و همچنین بهره برداری از سد رزه که فرصت خوبی جهت کار در زمینه صنایع تبدیلی و کشاورزی می باشد و با توجه به دارا بودن واحدهای دامپروری نسبتا زیاد در سطح شهرستان و نزدیکی به مرز افغانستان با تأسیس واحدهای بزرگ صنعتی پرورش دام، کشتارگاه دام و طیور و بسته بندی می تواند به یکی از قطب های تهیه و تأمین گوشت سفید و قرمز و مواد لبنی کشور تبدیل گردد.
قابلیت منحصر به فرد گردشگری
وی می افزاید: سیمای میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان به دلیل وجود مناطق ییلاقی برخوردار از چشم انداز زیبای طبیعی و اقلیم مناسب شهرستان نظیر منطقه ییلاقی قهستان، خوان، فورگ، درمیان و نوزاد و وجود بیش از ۶۷ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی به عنوان جاذبه های تاریخی نظیر مسجد جامع هندوالان، مسجد جامع درخش، قلعه فورگ، آسبادهای طبس و جاذبه های تاریخی و طبیعی و مذهبی و همچنین وجود چشمه آبگرم معدنی، وجود روستای فورگ از جمله روستاهای هدف گردشگری استان، وجود پیشینه تاریخی تولید فرش های دستباف نفیس و امکان رونق این صنعت با برخورداری از تنوع قومی و مذهبی در این شهرستان به عنوان یک قابلیت منحصر به فرد در عرصه گردشگری و فرهنگی می توان برشمرد.
وی در ادامه بیان می کند: در بخش خدمات شهرستان نیز زمینه سرمایه گذاری در توسعه تجارت و بازاریابی تولیدات کشاورزی و باغی شهرستان و وجود زمینه سرمایه گذاری انبارداری جهت ذخیره سازی کالاهای اساسی و موادغذایی، انبار غله و علوفه با توجه به تولید سالانه محصولات کشاورزی از جمله گندم و… و نیاز روزافزون صنعت دام شهرستان به دان و علوفه در فصول مختلف را می توان از بسترهای سرمایه گذاری در این بخش نام برد.
بسترهای تجارت خارجی
به گفته وی با توجه به وجود بسترهای تجارت خارجی از جمله بازارچه مرزی گلورده که از امکانات و ظرفیت های منحصر بفرد در سطح استان برخوردار است، پیگیری جهت بازگشایی و توسعه آن می تواند تأثیر بسزایی در افزایش اشتغال و رونق بخش تجارت خارجی این شهرستان داشته باشد. همچنین جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش خدمات و بهداشت شهرستان به لحاظ اقتصادی بودن این امر می تواند راهگشای کمبود خدمات با توجه به نیاز شهرستان در این حوزه باشد.
ایجاد رفاه نسبی
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان خراسان جنوبی در ادامه این گفتگو می گوید: اقدامات زیادی طی سال های اخیر در شهرستان درمیان جهت توسعه و ایجاد رفاه نسبی به منظور جلوگیری از مهاجرت افراد بومی توسط دستگاه های اجرایی ذیربط صورت گرفته که از جمله خدمات و اقدامات مؤثر در شهرستان می توان به تأمین زیرساخت های اصلی شامل ایجاد و توسعه راه های آسفالته شهرستان که اخیرا مرحله نخست باند دوم محور اسدیه به بیرجند تکمیل شده و اجرای خطوط گازرسانی به شهرستان و برخورداری۹۵ درصد روستاهای شهرستان از این نعمت، آبرسانی به برخی روستاها و برخورداری تمامی شهرستان از نعمت برق و همچنین اجرای پروژه ساخت مرکز خدمات جامع سلامت و… اشاره نمود.
معافیت ها و مشوق های مالیاتی، گمرکی و بانکی
مهندس جعفری گیو عنوان می کند: دولت به منظور ایجاد انگیزه در امر سرمایه گذاری، توسعه و بازسازی واحدهای موجود، توسعه صادرات محصولات تولیدی و…، معافیت ها و مشوق های مالیاتی، گمرکی، بانکی و… تدوین و تصویب نموده که با توجه به درنظر گرفتن مشوق های خاص برای مناطق کمتر توسعه یافته از جمله شهرستان درمیان، موجب تشویق و ترغیب سرمایه گذاران بومی به ماندگاری در شهرستان و جذب سایر سرمایه گذاران داخلی و خارجی به سرمایه گذاری در شهرستان درمیان می شود.
وی ادامه می دهد: از جمله این مشوق ها می توان به معافیت مالیاتی واحدهای تولیدی، معدنی و خدماتی (طبق ماده ۳۱ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور) به مدت ۱۰سال در کلیه مناطق شهرستان درمیان و معافیت مالیاتی ۱۳ ساله برای سرمایه گذاری در ناحیه صنعتی درمیان اشاره نمود که این معافیت برای استان های برخوردار ۵ سال می باشد.
پروژه ها دارای طرح توجیهی فنی، اقتصادی و مالی باشد
وی تصریح می کند: یکی از مهمترین مسائل مدنظر سرمایه گذاران داخلی و خارجی، توجیه اقتصادی اجرای طرح های اقتصادی در محل پیشنهادی می باشد.
به منظور جذب سرمایه گذاران بزرگ داخلی و خارجی در شهرستان درمیان، باید پروژه های دارای اولویت و شاخص از سوی دستگاه های اجرایی ذیربط در بخش های مختلف اقتصادی و بخش های خصوصی در شهرستان درمیان تعریف و ارائه شود که در گام اول پروژه ها باید دارای طرح توجیهی فنی، اقتصادی و مالی مناسب بوده و در ادامه زیرساخت های مورد نیاز پروژه نیز در محل پیشنهادی تأمین شده باشد تا این طرح های سرمایه گذاری برای سرمایه گذار جذابیت در ورود و امنیت اقتصادی در اجرا داشته باشد که این موضوع را می توان به عنوان نقشه راه سرمایه گذاری و تأمین مالی پروژه های شهرستان درمیان پیشنهاد نمود که فرمانداری شهرستان به عنوان بالاترین مقام عالی در شهرستان می تواند این موضوع را پیگیری و برای معرفی به سرمایه گذاران در اختیار مرکز خدمات سرمایه گذاری استان قرار دهد.
سیمان باقران؛ گامی به جلو در کاهش فرار سرمایه
وی اعلام می کند: احداث کارخانه سیمان باقران در شهرستان درمیان یکی از بزرگترین طرح های اقتصادی استان بوده که با مشارکت حدود ۳۰هزار سهامدار خرد که عمده آنها اهالی منطقه اسدیه می باشند توانسته برای بیش از ۳۵۰ نفر بصورت مستقیم و بیش از دوهزار نفر بصورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد نماید. از سوی دیگر ظرفیت تولید سالانه این پروژه یک میلیون تن سیمان خاکستری می باشد که ۸۵ درصد محصولات این واحد تولیدی به کشورهای افغانستان و پاکستان صادر می گردد. به گفته وی این پروژه در فروردین ماه ۹۶ به طور رسمی افتتاح گردیده که می توان گامی به جلو در کاهش فرار سرمایه و تشویق مردم در شهرستان برشمرد.

با کشور افغانستان معاهده دوجانبه در زمینه صادرات پایدار سیمان منعقد شود
رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی استان خراسان جنوبی می گوید: به طور کلی صنعت سیمان کشور نیازمند تصمیمات ملی و انعقاد معاهدات و پروتکل های دوجانبه با کشورهای همسایه به منظور صادرات و تعیین نرخ بین المللی برای این محصول می باشد تا این صنعت در کشور مطرح و بازار مناسبی در خارج از مرزهای ایران پیدا کند لذا باید برای صنایع سیمان باقران و قاین، با کشور افغانستان معاهده دوجانبه در زمینه صادرات پایدار سیمان منعقد شود تا این صنعت دچار مشکلات صادرات و زیان ناشی از افزایش هزینه های تولید نگردد.
وی ادامه می دهد: از جمله اقداماتی که با توجه به پیگیری صاحبان کارخانه سیمان باقران و مسئولین استانی جهت راه اندازی این واحد در شهرستان صورت گرفته، اختصاص تسهیلات ارزی و ریالی (۱۰۳۰ میلیارد ریال و ۲۱ میلیون یورو) بوده و پیگیری جهت تقسیط و تسهیل در بازپرداخت بدهی ها بوده که درحال حاضر مشکلات پیش روی این واحد تأمین سرمایه در گردش می باشد که باید مسئولین استانی و بانک های عامل حداکثر مساعدت را با این واحد تولیدی بزرگ داشته باشند.
راهکارها برای راه اندازی قند قهستان
وی اعلام می کند: مسأله راه اندازی مجدد قند قهستان ابتدا باید از سوی اعضای هیأت مدیره قند قهستان(شرکاء) تعیین تکلیف شود و از مهمترین مشکلات پیش روی این کارخانه مستهلک بودن ماشین آلات و فرسودگی تجهیزات آن می باشد که جذابیت برای مشارکت از سوی سرمایه گذاران جدید ندارد.
وی تأکید می کند: تصمیم جدی برای راه اندازی قند قهستان از سوی صاحبان اصلی باید وجود داشته باشد. در ابتدا باید مشکلات و وضعیت تسهیلات دریافتی و معوقات بانکی این کارخانه مشخص و راهکار عملیاتی ارائه گردد که صاحبان این واحد بتوانند امیدی برای آینده این کارخانه داشته باشند. به گفته وی در اقدام بعدی صاحبان کارخانه باید نوسازی ماشین آلات و تجهیزات را در دستور کار قرار دهند چون با این وضعیت فعلی توان رقابت را از دست خواهند داد آن هم به دلیل افزایش هزینه های ناشی از فرسودگی تجهیزات پروژه که ضربه بزرگی بر بخش تولید این کارخانه زده خواهد شد.

استفاده از توان شرکت های بزرگ سرمایه گذاری داخلی و خارجی
مهندس جعفری گیو پیشنهاد می دهد: همچنین احداث و توسعه صنایع پایین دستی فرآورده های قندی و استفاده از ظرفیت های شرکت های سرمایه گذاری بزرگ کشور از جمله استفاده از توان شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی(شستا)، آستان قدس رضوی، سرمایه گذاران خارجی و … آن هم پس از مشخص شدن و اعلام تصمیمات نهایی صاحبان اصلی پروژه از سوی مسئولین استانی، مرکز خدمات سرمایه گذاری استان و دستگاه های متولی قابل پیگیری می باشد.

طرح های توجیهی قابل ارائه برای سرمایه گذاران
معرفی شود
وی ادامه می دهد: شهرستان درمیان با توجه به ظرفیت های بالقوه ای که در بخش کشاورزی، معدن و صنایع دستی و انرژی های نو و … دارد می تواند جذابیت خاصی برای سرمایه گذاران داشته باشد و به منظور بالفعل شدن توانمندی ها باید توسط یک تیم کارشناسی، ظرفیت های شهرستان شناسایی و طرح های توجیهی قابل ارائه برای سرمایه گذاران در قالب فرمت های استاندارد تهیه و به مرکز خدمات سرمایه گذاری استان معرفی گردد.
ایجاد واحدهای فرآوری معدنی در منطقه
وی اعلام می کند: از مهمترین پروژه هایی که خواسته و دغدغه مسئولین شهرستانی می باشد که بارها به آن اشاره شده است می توان به فعال سازی تنها کشتارگاه دام و طیور شهرستان، استفاده از ظرفیت سد رزه و واگذاری اراضی پایین جهت اجرای پروژه های کشاورزی، ایجاد واحدهای فرآوری معدنی در منطقه جهت جلوگیری از خام فروشی معادن شهرستان از جمله فرآوری سنگ های تزئینی، ایجاد واحدهای پاکت سازی و لوله سازی، تولید قطعات بتنی با توجه به ظرفیت کارخانه سیمان در منطقه، احداث نیروگاه خورشیدی و نیروگاه بادی، احداث کارخانه فرآوری و بسته بندی زرشک، احداث واحدهای فرآوری محصولات کشاورزی و گیاهان داروئی، احداث انبارهای ذخیره سازی کالاهای اساسی و مواد غذایی و انبار غله و علوفه احداث کارخانه خوراک دام، راه اندازی گلخانه های صیفی جات با نظر به آب و هوای مساعد منطقه، راه اندازی مجدد بازارچه مرزی میل ۷۳، احداث شهرک صنعتی شهرستان با زیر ساخت های مناسب با قابلیت اجرای پروژه های بزرگ، احداث تعداد بیشتر شهرک های دامداری و گلخانه ای با زیرساخت های مناسب اشاره کرد. وی با توجه به صنعت و تجارت شهرستان درمیان با وجود دارا بودن مردمانی هنرمند و با فرهنگ اظهار می دارد: این مردمان در صنعت تاریخی فرش و صنایع دستی به خوبی این هنر را به نمایش گذاشته اند و همچنین نزدیکی شهرستان به بازار بکر افغانستان، دارا بودن جاذبه های تاریخی، طبیعی و عشایری منطقه برای جذب گردشگران خارجی و داخلی، برخورداری از صنعت کشاورزی و دامداری بالقوه، پویا و فعال در شهرستان، شناسایی ۳دالان بادی در منطقه برای احداث نیروگاه های بادی، وجود پروژه بزرگ سیمان که قابلیت اجرای پروژه های پائین دستی مرتبط با این صنعت را داراست می توان ان شاء ا… با پیگیری هایی که از سوی مسئولین خدمتگزار مردم برای توسعه و آبادانی این شهرستان در حال انجام است در آینده نزدیک شاهد اشتغالزایی و افزایش تولیدات صنایع دستی، صنعتی، معدنی و کشاورزی و دامی و رونق تجارت خارجی منطقه باشیم.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*