دیدار بی واسطه مسئولان با مرزنشینان درمیان

درمیان امروز – دهقانی / سومین سفر محمد صادق معتمدیان استاندارخراسان جنوبی به شهرستان درمیان بود که در ابتدای ورود مورد استقبال بشیری زاده فرماندارشهرستان درمیان و امام جمعه شهرستان و جمعی از مردم قرار گرفت. به گزارش درمیان امروز ، در اولین روز این سفر دو روزه غبارروبی و عطرافشانی گلزار مطهر شهیدان روستای منصورآباد، حضور در جمع مردم روستای شیرگ ججگ و دیدار با خانواده ی شهید روستای فضل آباد انجام شد. برنامه های بعدی وی حضور در جمع مردم شهر قهستان، نشست با نخبگان و علمای شهرستان، بازدید از روستای فورگ، نشست با شوراهای اسلامی شهرستان، بخش، شهر، بخشداران، شهرداران و دهیاران و برگزاری جلسه شورای تأمین بود. همچنین استاندار از روستای ذکری بازدید کرد. حضور در جمع مردم شهر طبس مسینا، حضور در جمع مردم روستای خیرآباد، حضور در جمع مردم شهر گزیک، دیدار با خانواده شهید شهر گزیک، بازدید از هنگ مرزی گزیک و حضور در جمع مردم اشک از دیگر برنامه‌های استاندار بود. یکی از مهمترین ویژگی سفرهای شهرستانی معتمدیان رسیدگی به موضوعات روستائیان و گفتگوی مستقیم با مردم در مساجد است که همان جا مسائل صورت جلسه و باهماهنگی مدیران مربوطه مدت زمان مشخص برای رفع آن تعیین می شود.
اقشارآسیب پذیر و مناطق محروم اولویت دولت
استاندار خراسان جنوبی در سفر به شهرستان درمیان گفت: سال ۹۸ با بودجه ای که در مجلس شورای اسلامی در حال تصویب است، اولویت دولت توجه بیشتر به اقشار آسیب پذیر و مناطق کمتر برخوردار است. محمدصادق معتمدیان در جمع مردم روستای شیرگ ججگ شهرستان درمیان افزود: ما نیز در خراسان جنوبی اولویت های اصلی مردم را شناسایی می کنیم چون خدمتی که انجام می دهیم باید موجب رضایتمندی مردم شود.وی گفت: از مدیران دستگاه های اجرایی استان نیز انتظار داریم بین مردم حضور یابند و از نزدیک در جریان مشکلات و درخواست آنان قرار گیرند. استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: اگر قرار است جاده ای احداث یا آبرسانی انجام شود باید خروجی آن رضایتمندی مردم باشد چون قرار نیست کاری بدون رضایت مردم انجام شود. وی بیان کرد: خشکسالی های ۲۰ ساله در خراسان جنوبی مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است این در حالیست که اگر بناست توسعه انجام شود نیازمند آب هستیم و اولویت نخست ما تأمین آب شرب مردم است. معتمدیان گفت: بارش های خوبی را در چند ماه اخیر شاهد هستیم که امید است پایان خشکسالی های کوتاه مدت استان باشد.وی یادآور شد: در تأمین آب کشاورزی نیز برنامه های خوبی در حال انجام است که تمرکز ما بر استفاده از رواناب ‌های سطحی و مهار آن است.استاندار خراسان جنوبی گفت: ایجاد سازه های آبخیزداری و بندها که زمان بر نیست اما با آبدهی قنوات از این طریق می تواند در معیشت مردم تأثیرگذار باشد، در دستور کار است.وی با بیان اینکه مرمت و بازسازی قنات ها در برخی مناطق استان قابل توجیه است، یادآور شد: انجام امور در هر زمینه ای باید به صورت کارشناسی شده انجام شود و اگر بناست هزینه شود نباید کار عجولانه باشد. معتمدیان با بیان اینکه شبانه روزی به دنبال رفع مشکل مردم در مناطق مختلف استان هستیم، گفت: اولویت مردم در این منطقه تأمین آب شرب است که برای رفع این مشکل در حال پیگیری هستیم.
گازرسانی در خراسان جنوبی شتاب می گیرد
استاندار خراسان جنوبی همچنین در جمع مردم شهر قهستان گفت: با دستوری که از وزیر نفت دریافت کرده ایم، انجام پروژه گازرسانی در مناطق مختلف استان تسریع می شود. محمدصادق معتمدیان افزود: در حال حاضر ۴۰درصد از روستاهای استان فاقد گاز هستند که با برنامه ریزی های انجام شده تا پایان دولت دوازدهم به پوشش ۱۰۰ درصدی دست خواهیم یافت. وی گفت: امسال همه شهرهای خراسان جنوبی از نعمت گاز برخوردار شدند و دولت اعتبار ویژه ای برای اتمام پروژه های گازرسانی در استان اختصاص داده است. وی اظهار داشت: امروز جنس مطالبات مردم در روستاها و شهرها نسبت به گذشته فرق کرده و یکی از مطالبه های مردم در مناطق روستایی اینترنت پرسرعت است. وی ادامه داد: این نشان می دهد نظام جمهوری اسلامی ایران نگاه ویژه به مناطق کمتر برخوردار و محروم داشته است.معتمدیان عنوان کرد: در پوشش مخابراتی، اینترنت، تلفن همراه و ثابت در روستاهای استان اتفاقات خوبی را تا دو سال آینده شاهد خواهیم بود. وی گفت: در زمینه افزایش ضریب نفوذ در حوزه فرستنده های صدا و سیما نیز برای مناطق کمتربرخوردار استان برنامه های خوبی در دستور کار است چون اکنون ضریب نفوذ دیجیتال در مناطق مرزی ما پایین است و کمک به مجموعه صدا و سیما از اولویت های اصلی است تا بتوانیم در یک زمان بندی مشخص وضعیت را سازماندهی کنیم. استاندار خراسان جنوبی افزود: یکی از فلسفه های حضور تیم مدیریتی استان در مناطق مختلف به ویژه مناطق کمتر برخوردار شناسایی مشکلات و مطالبات مردم و تلاش برای رفع آنها است.
خراسان جنوبی دارالتقریب کشور است
استاندار خراسان جنوبی همچنین در جمع مردم روستای خیرآباد بخش گزیک شهرستان درمیان از این استان به عنوان دارالتقریب ایران نام برد و گفت: در شهرستان های مرزی استان جمعیت تشیع و تسنن با وفاق و برادری در کنار هم زندگی می کنند.محمدصادق معتمدیان افزود: مرزهای خراسان جنوبی یکی از امن ترین مرزهای کشور است که این امنیت مدیون اقتدار نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی و نیز تلاش مردم غیور مرزنشین است.وی بیان کرد: مردم شهرستان درمیان با جمعیت اهل تسنن و تشیع سال هاست در کنار یکدیگر به شکل مسالمت آمیز زندگی می کنند و برادری و وفاق خوبی در این شهرستان وجود دارد. استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: وجود اهل تسنن و تشیع در کنار هم در این استان به ویژه شهرستان درمیان نشان از همدلی، نجابت و برادری است.وی گفت: با وجود همه مشکلاتی که در شهرستان درمیان وجود دارد اما اقدامات خوبی نیز در حوزه های آب، برق، بهداشت و درمان، جاده و سایر حوزه ها انجام شده که نشان از رویکرد ویژه نظام مقدس جمهوری اسلامی به مناطق مرزی و توسعه نیافته است.معتمدیان یادآور شد: مهمترین مشکلی که مردم روستاهای شهرستان درمیان مانند سایر روستاهای استان مطرح کردند بحث کم آبی است که بخش عمده ای از آن به خشکسالی های ۲۰ سال گذشته در استان برمی گردد. وی گفت: خراسان جنوبی از نظر امنیت در مرزها در سایر نقاط مرزی کشور امنیت مثال زدنی دارد که بخشی از این امنیت را مرهون عشایر و روستائیان هستیم. استاندار خراسان جنوبی یادآور شد: این استان نوپا و تازه تأسیس با عقب افتادگی های زیادی مواجه است که باید با عنایت ویژه دولت، نظام و کمک مردم مختصری از این عقب ماندگی ها را رفع کنیم. وی تأکید کرد: دغدغه همه مسئولان کشور به ویژه مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری رفع مشکلات مردم در شرایط کنونی است. معتمدیان گفت: با توجه به پیگیری هایی که برای تأمین آب شرب استان با وزارت نیرو انجام شد امیدواریم در سال۹۸ پروژه تامین آب پایدار شرب در روستاهای مرزی درمیان شروع شود تا بخشی از دغدغه ما در این زمینه رفع شود. وی افزود: عشایر شهرستان درمیان یکی از مشکلات خود را کمبود سهمیه آرد توزیعی عنوان کردند که باید گفت این موضوع در سفر رئیس سازمان امور عشایری به استان مطرح شده و در حال پیگیری است.استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: یکی از مشکلات بخش کشاورزی نیز کمبود آب در مناطق روستایی است که در این زمینه احیای قنوات و ایجاد سازه ها و بندهای خاکی در اولویت قرار گرفته است. وی اضافه کرد: با بارندگی خوبی که امسال برای استان پیش بینی شده امید است قنوات مناطق روستایی آبگیری و بخشی از مشکلات کشاورزان منطقه حل و فصل شود.
فعال کردن بازارچه‌های مرزی در اولویت
استاندار خراسان جنوبی همچنین در نشست با علما، نخبگان و شورا‌های اسلامی شهرستان درمیان گفت: در این استان ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های زیادی به ویژه در حوزه معدنی وجود دارد که می‌توان این گنجینه‌ها را به ثروت تبدیل کرد و نباید استان را محروم معرفی کنیم. معتمدیان فعال کردن بازارچه‌های مرزی را در اولویت دولت اعلام کرد و افزود: خراسان جنوبی چهارمین استان دارای ذخایر معدنی است.استاندار خراسان جنوبی در دومین روز از سفر خود به شهرستان درمیان با حضور در روستاهای ذکری، مورتیغ، جلاران و خیرآباد از نزدیک و بی واسطه با مردم این روستاها به گفتگو پرداخت و در جریان درخواست های آنان قرار گرفت. همچنین استاندار خراسان جنوبی از سد رزه در این شهرستان بازدید کرد. دیدار با خانواده شهید، بازدید از هنگ مرزی گزیک، حضور در جمع مردم اشک و جلسه جمع بندی سفر از دیگر برنامه های روز دوم سفر استاندار خراسان جنوبی در شهرستان درمیان بود.
بازدید معاون استاندار از روستاهای بخش قهستان
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان جنوبی به نیابت از استاندار خراسان جنوبی از روستاهای بخش قهستان شهرستان درمیان شامل ماسنان، نوقند، مناوند، آنیک و نوغاب آنیک بازدید کرد و از نزدیک با مردم این روستاها به گفتگو و احصای مشکلات پرداخت. بیشتر مشکلات مطروحه در این ۵ روستا تأمین آب شرب، آنتن دهی تلفن همراه، آنتن دهی تلویزیون دیجیتال و تأمین سوخت ادوات کشاورزی بود.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*