پرونده ای برای پیشگیری از اعتیاد/ درمان اعتیاد نیازمند مشارکت مردم/ اعتیاد تبری بر پیکر زندگی خانواده های درمیانی / سند مبارزه با پدیده خانمانسوز اعتیاد نوشته شود

درمیان امروز – دهقانی / با توجه به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر اولویت قرار دادن اعتیاد نسبت به سایر آسیب‌های اجتماعی و تأکید بر انجام کارهای فوق‌العاده و لزوم مشارکت هر چه بیشتر ظرفیت مردمی و دستگاه‌ها، ضرورت دارد حتی‌المقدور محوریت برنامه‌ها از مرکز استان به شهرستان‌ها و به ویژه روستاهای مرزی سوق پیدا کند. به گزارش درمیان امروز، فعالیت‌های پیشگیرانه در حوزه آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد به درستی اثرگذار نبوده است چرا که در کنار برنامه‌های دستگاه های متولی در این بخش باید مشارکت مردم نیز گسترده تر شود. در این رابطه می توان با بهره مندی از آموزش های کارآمد، ظرفیت مطبوعات و رسانه، برپایی نمایشگاه های سیار و استفاده از ظرفیت سمن‌های فعال این حوزه در جهت پیشگیری و کاهش سوق یافتن جوانان به سمت اعتیاد گام برداشت. در برهه کنونی با تغییر و تحولات انجام شده نمی توان یک یا دو دلیل را عامل وابستگی مردم به مصرف مواد مخدر و اعتیاد پیدا کردن آنها بیان کرد لذا اعتیاد یکی از موضوعات پیچیده ای است که نشأت گرفته از عوامل مختلف اجتماعی، فرهنگی، روانشناسی و پزشکی است. جامعه شناسان و روانشناسان زیادی به دنبال چیستی وعوامل شکل گیری و همچنین راه های درمان اعتیاد که به عنوان آسیبی فردی و اجتماعی شناخته می شود، بوده و هستند و در این رابطه مقالات زیادی هم تهیه و ارائه شده و همایش ها و جشنواره های مختلفی هم برگزار شده است. از آنجا که عوامل مختلفی در بوجود آمدن معضل و آسیب اعتیاد دخیل است قطعا راهکار درمان آن هم گسترده خواهد بود، بنابراین می طلبد مسئولان ما و سازمان های مردم نهادی که در راستای کمک به حل این آسیب در جامعه ایجاد شدند بیشترین توجه خود را معطوف به اقشار در معرض خطر کنند. در واقع می توان گفت اعتیاد هم چون تبری است که مبتلا شدگان به آن بر درخت زندگی خود وارد می کنند و هرچه ضربات واردشده سخت تر باشد، قطعا آسیب ایجاد شده هم عمیق تر خواهد بود و به هر میزان که ادامه یابد خشکی و نابودی آن بیشتر خواهد شد.

اعتبارات آسیب های اجتماعی با پیوست رسانه ای اجرا می شود
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه جلوگیری از آسیب های اجتماعی نیازمند به کارگیری روش های نوین است، می گوید: سال آینده اعتبارات این حوزه با پیوست رسانه ای اجرا می شود. علی اصغر موسوی کیا می افزاید: تاکنون روش های گوناگونی برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی در جوامع مختلف به کار گرفته شده است اما طبق بررسی های انجام شده راهی جز کار میدانی و استفاده از روش های نوین وجود ندارد. وی بیان می کند: با تأکید استاندار خراسان جنوبی از ابتدای سال آینده حضور رسانه ها برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی پررنگ تر خواهد شد به طوری که در برخی ردیف ها ۵۰درصد اعتبارات پیوست رسانه ای خواهد داشت. مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه آسیب های اجتماعی به کالبدشکافی نیاز دارد، اظهار می دارد: خبرنگاران همواره در بطن جامعه مشکلات و آسیب های برخاسته از آن را مورد بررسی قرار می دهند که مطمئنا این همکاری نتیجه ای مثبت خواهد داشت.

نقش سازمان های مردم نهاد
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی نیز از کشف ۳۶ تن مواد مخدر طی ۱۱ماهه سال جاری در استان خبر می دهد. محمدرضا حسنی مقدم می افزاید: این آمار بیانگر این نیست که نسبت به وضعیت اعتیاد شرایط بدی داریم چرا که واقع شدن استان در کریدور جنوب به شمال این تبعات را به دنبال داشته است. وی با اشاره به اینکه بیشترین زندانیان در خراسان جنوبی در حوزه مواد مخدر، بومی استان نیستند، گفت: سازمان های مردم نهاد می توانند در کاهش این آسیب ها نقش مهمی داشته باشند. به گفتۀ وی کمک دستگاههای اجرایی به سمن ها باید در منشور سازمانها لحاظ شود، همچنین مسئولیتی که دستگاه های اجرایی در قبال سازمان های مردم نهاد دارند، نباید مغفول واقع شود.

بهبودیافتگان اعتیاد مقبولیت اجتماعی ندارند
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان نیز از فعالیت ۸۰ مرکز درمانی اعتیاد در خراسان جنوبی خبر می دهد و می گوید: ۱۳ هزار و ۷۵۰ نفر در این مراکز تحت درمان هستند. علی زندی با اشاره به اقدامات انجام شده بیان می کند: واگذاری محل های معین در شهر اعم از جاده سلامت و خانه های محله توسط شهرداری به سازمان های مردم نهاد، تشکیل اتاق فکر اشتغال و ارائه طرح نظارت بر سمن ها از مصوباتی بودند که انجام شده است. وی با بیان اینکه بخش اعظمی از معتادین شاغل بوده اند و اکنون دیگر شغلی ندارند، عنوان کرد: یکی از مشکلات جدی پیش روی بهبودیافتگان اعتیاد این است که مقبولیت اجتماعی ندارند و رسانه ها و مطبوعات باید در راستای نهادینه کردن مقبولیت اجتماعی بهبودیافتگان اعتیاد تلاش کنند. به گفتۀ وی در طرح پایدارسازی شغلی ۳۰ نفر از همسران افراد آسیب دیده از اعتیاد و یا افراد بهبود یافته در حاشیه شهر بیرجند شناسایی و به آنان توسط مؤسسه خیریه ای مهارت های شغلی، مهارت زندگی و ارتباط مؤثر آموزش داده شده است.

معرفی ۱۸۰ کودک مبتلا به اعتیاد به بهزیستی
به گفته کارشناس مسئول مداخله و اورژانس اجتماعی بهزیستی استان از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۸۰ کودک زیر ۱۸ سال مبتلا به سوء مصرف مواد مخدر در استان به این معاونت معرفی شده اند که درصد قابل توجهی از آنها کودکان از مادر متولد شده و زیر ۵ سال بوده اند. حسن پور می افزاید: این کودکان بعد درمان از اعتیاد به بهزیستی معرفی می شوند که اگر خانواده داشته باشند به دامان آنها برگشت داده می شوند و ما خدمات مشاوره ای به این خانواده ها ارائه می کنیم و در غیر این صورت اگر خانواده هم گرفتار اعتیاد باشد و بدسرپرست تشخیص داده شود به مراکز نگهداری بهزیستی سوق داده می شوند. وی ادامه می دهد: بهزیستی به این کودکان مشاوره می  دهد و آنها را توانمند می کند و کلاس های آموزشی و مددکاری برایشان پیش بینی می کند تا زمینه برگشت شان به جامعه فراهم شود. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هم با بیان اینکه در مرکز استان بیمارستان امام رضا(ع) برای درمان کودکان معتاد پیش بینی شده، می گوید: تعداد تخت هایی که به این منظور در نظر گرفته شده با توجه به تعداد مراجعین کم نیستند و بیمارستان هیچ گاه از پذیرش این افراد امتناع نکرده است. دکتر احمدی با اشاره به اینکه برای درمان این کودکان از سال جاری و بخشی از سال گذشته مبلغ ۴۰۰میلیون تومان از بهزیستی و ستاد مبارزه با موادمخدر طلب داریم، می افزاید: شیوه نامه جدید درمان این کودکان به تازگی ابلاغ شده است.

خوره اعتیاد
امام جمعه شهرستان درمیان نیز در گفتگو با درمیان امروز می گوید: اعتیاد مثل یک خوره به جان جامعه افتاده تا آنجایی که بیشتر نیازمندان و دوره گردان از افراد معتاد به انواع موادمخدر هستند و متأسفانه در قشر جوان به سرعت در حال گسترش است و متأسفانه در بین خانم ها و برخی دختران هم مشاهده می شود که استعمال می کنند و تا سند مبارزه با این پدیده خانمانسوز نوشته نشود برخوردها و کارهای متفرقه ره بجایی نمی برد و اگر مبارزه جدی و اجرای طرح ها و برنامه هایی که نجات جامعه را از این دام گسترده و عمیق به دنبال داشته باشد دیرهنگام یا مثل الان باشد آینده جامعه به خطر خواهد افتاد. حجت الاسلام والمسلمین مصیب خزاعی ادامه می دهد: به طور کلی اعتیاد تیرهای اسلحه های نوین آمریکاست که با حضور خودش در افغانستان به سمت ایران و کشورهای همسایه افغانستان شلیک می شود و چون مثل سایر تیرها انفجار آنی ندارد کسی متوجه آن نمی شود ولی این تیرهای سمی و مهلک بر پیکره جامعه انسانی برخورد می کند ولی بدون سر و صدا انسان ها را از پای در می آورد و آنان را در خاک دفن می کند چون هیچ وقت بوق و کرنا نمی شود که فلانی معتاد است و خانواده ها از ترس آبرو در خود می سوزند و می سازند و هیچ کس به فریاد آنها نمی رسد حتی در پرونده هایی که به خاطر پرخاشگری در خانواده توسط معتادین تشکیل می شود و به محاکم کشیده می شود هم برخورد جدی نمی شود و چه پدران پیری که به خاطر پرخاشگری و رفتار متغیر فرزندان به زیر خاک رفتند و چه مادران و زنانی که با تیغ موکت بری معتادین نقش بر زمین شدند و چه فرزندانی که برای حفظ آبرو مجبور به ترک منزل و وطن شدند، این ترکش ها و تیرهای مسموم باید در مبدأ با آن برخورد شود والا ایران را بیچاره خواهد کرد. وی تصریح می کند: به نظر می رسد مدافعین حرم اگر در خارج از مرز مبارزه کردند و پیروز شدند در این جبهه غربی، عبری، عربی و آمریکایی که در افغانستان حضور یافته و مدام شلیک می کنند باید با حضور ما در خارج از مرز ایران و افغانستان با آنها مبارزه گردد والا تا زمانی که در داخل مرزها گارد بگیریم این تیرها عبور خواهدکرد و ره بجایی نخواهیم برد. وی اعلام می کند: در شهرستان درمیان مبارزات جدی صورت گرفته و روستاهای خاصی به عنوان پایلوت زیرنظر هستند ولی احساس می شود که کار به کندی پیش می رود و باید فکری دیگر کرد چرا که افراد دوباره متولد شده نیاز به شغل دارند و تاکسب و کار نباشد همین آش است و همین کاسه در دست خواهد بود.

توانمندسازی والدین و دانش آموزان
مدیرآموزش و پرورش شهرستان درمیان و مدیر پروژه طرح نماد در شهرستان نیز در گفتگو با درمیان امروز می گوید: در سال گذشته شش مدرسه مجری طرح بوده اند و امسال همه مدارس در طرح حضور دارند. نجف علی مقیمی گسک ادامه می دهد:
اولین موضوع در این طرح توانمندسازی والدین و دانش آموزان هست که مهم ترین نقش را در پیشگیری اولیه دارد. به گفته وی توانمندسازی والدین در قالب کارگاه هایی که در حال اجراست و توانمندسازی دانش آموزان در قالب آموزش همتایان و کلیه دانش آموزان انجام می شود. وی بیان می کند: به نظر متخصصین، توجیه و آگاه سازی والدین و دانش آموزان می تواند مهمترین نقش را در پیشگیری داشته باشد. وی تصریح می کند: این طرح ائتلاف ملی، با هدف تأمین و ارتقای مراقبت های اجتماعی از دانش آموزان مدارس با رویکرد علمی، یکپارچه و حمایتی هست. وی رویکرد طرح نماد را ایرانی_اسلامی اعلام و بیان می کند: اجرای طرح با مشارکت بین بخشی حدود ده دستگاه و نهاد هست. وی بیان می کند: پیشگیری از رفتارهای پرخطر و آسیب های اجتماعی در این طرح با گسترش آموزش های رشد مدار اتفاق می افتد و این آموزش ها به تناسب شرایط سنی، رشد جسمی و روانی_اجتماعی کودک و نوجوان انجام می شود.

اجرای طرح نماد در ۱۸۷ مدرسه
معاون پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش شهرستان درمیان و دبیر طرح نماد در شهرستان نیز در گفتگو با درمیان امروز می گوید: در سال تحصیلی ۹۸_۱۳۹۷، نظام جامع مراقبت اجتماعی و روانی دانش آموزان در ۱۸۷ مدرسه اجرا می شود. مهدی وطن پرست ادامه می دهد: مقدمه برنامه انتخاب سفیران نماد هست که به تعداد سی و پنج سفیر آموزش دیده اند و مرحله بعد آموزش همکاران هست که دوره ۲۴ساعتی پایان هفته ها از آذرماه تا اوایل بهمن ماه دوره مذکور برگزار شد. به گفته وی آموزش والدین دانش آموزان تمامی مقاطع تحصیلی از آذرماه شروع شده و به سرعت در حال انجام است و در بحث آموزش والدین ده کارگاه دو ساعتی در نظر هست. وی اعلام می کند: برای مقاطع متوسطه اول و دوم، جهت مشارکت بیشتر دانش آموزان آموزش همتایان مدنظر است و دانش آموزان همتا مهارت های مختلف را آموزش می بینند. وی بیان می کند: کارگاه های تیپ دو مربوط به مربیان منتخب نماد است که شصت و پنج نفر از همکاران علاقمند و با رشته های تخصصی مرتبط، در این کارگاه ها به صورت فنی و تخصصی تر آموزش دیده اند. مربیان منتخب در واقع کمک کننده به مدیر و مشاور آموزشگاه هستند و مشکلات دانش آموزان ارجاع شده توسط آموزشگاه را بررسی و در راستای حل آن تلاش می کنند. اگر مشکل حل شد پرونده دانش آموز بسته و در غیر این صورت به مشاور آموزشگاه ارجاع می شود. وی با اشاره به اینکه مربیان منتخب آموزش دیده اند و ابلاغ آنها با امضای مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی صادر شده است، می گوید: موضوع بعد سامانه نماد هست که دژ همگام تعریف شده است. در این سامانه چند بخش وجود دارد، ثبت نشانگان رفتاری، مکاتبات و موارد اورژانسی فعلا فعال می باشد. برای موارد مرتبط با نشانگان رفتاری، دانش آموزان نیازمند توجه ثبت می شوند و در موارد اورژانسی به صورت فوری ثبت و بررسی صورت می گیرد. برای بررسی فوری موارد اورژانسی، مؤسسه مددکاری و مرکز مشاوره ورود پیدا می کنند و موارد بسرعت بررسی می شود. وی یکی از موارد اورژانسی را مبحث اعتیاد اعلام و بیان می کند: دانش آموز ارجاع شده دارای اعتیاد، ضمن رعایت کرامت انسانی و با حفظ آبروی دانش آموزان، به صورت محرمانه به اداره کل معرفی و اداره مراقبت اداره کل نسبت به معرفی مراکز درمانی، برای انجام فرآیند سم زدایی و درمان معرفی شده اقدام می کنند.به گفته وی ده دستگاه و نهاد جزو اعضای کمیته اجرایی نماد هستند که فرماندار و ریاست دادگستری شهرستان به عنوان رئیس و ناظر کمیته اجرایی و مدیر آموزش و پرورش شهرستان به عنوان مدیر پروژه و معاون پرورشی و تربیت بدنی شهرستان به عنوان دبیر پروژه و کارشناس مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی آموزش و پرورش به عنوان مدیر مورد پروژه نماد فعالیت می کنند. وطن پرست ادامه می دهد: سایر دستگاه های عضو، نمایندگانی در کمیته اجرایی دارند که در فرآیند انجام کارگاه های تیپ سه آموزش می بینند و باید موارد ارجاعی به آنان برحسب نوع وظیفه ای که دارند را بررسی و مشکل را رفع نمایند. وی ادامه می دهد: تاکنون سه جلسه کمیته شهرستان برگزار شده است و در شش جلسه شورای آموزش و پرورش موضوع نماد بررسی شده است.

شرکت ده هزار نفر در دوره های آموزشی بهزیستی
رئیس اداره بهزیستی شهرستان درمیان نیز در گفتگو با درمیان امروز می‌گوید: در حال حاضر دو کلینیک ترک اعتیاد و یک مرکز مشاوره فعال در شهر اسدیه وجود دارد. رضا حسینی مقدم مجموع پرونده های دو کلینیک ترک اعتیاد را ۱۷۰ پرونده در حوزه شهری و روستایی اعلام و بیان می‌کند: از محل تبصره ۲ ماده ۱۶ به ۸۸ نفر به صورت رایگان جهت ترک اعتیاد با اختصاص ۴۳۰ میلیون ریال اعتبار کمک شده است و در سال ۹۷ جهت ایجاد اشتغال برای چهار نفر متقاضی بهبودیافته که به استاندارد ترک رسیده بودند در مجموع مبلغ ۸۰۰ میلیون ریال پیش بینی شده است. وی با اشاره به برگزاری دوره های آموزشی پیشگیری از اعتیاد با حضور ۱۰هزارنفر شرکت کننده می گوید: در حال حاضر چهار مهد شهری، چهار روستا مهد و یک محله طرح پازک و در مجموع ۹ تیم اجتماع محور در حال ارائه آموزش هستند و ۱۹دوره آموزشی شامل ۵ دوره مهارت های ده گانه زندگی، ۵ دوره آموزش پیشگیری از اعتیاد، ۴ دوره مهارت های ارتباطی و ۵ دوره آسیب های فضای مجازی برگزار شده است که بیشتر شرکت کنندگان آن خانم ها با میانگین سنی ۴۰ سال بوده اند. به گفته وی افراد آموزش دیده سفیران بهزیستی در حوزه پیشگیری از آسیب ها هستند. وی میانگین سن مبتلایان به اعتیاد در این شهرستان را بین ۳۰ تا ۳۵ سال ذکر می‌کند و ادامه می‌دهد: در صورت تخصیص اعتبار در سال ۹۸ هزینه ترک اعتیاد برای متقاضیان رایگان خواهد بود و همچنین پس از گذشت دوسال از تاریخ ترک اعتیاد در حوزه‌های مسکن و اشتغال به افراد بهبودیافته کمک می کنیم.

ضرورت توجه به نشاط اجتماعی در روستاها
رئیس اداره بهزیستی شهرستان درمیان که اعتقاد دارد باید برای پیشگیری از ورود اعتیاد ابتدا به مشکل اشتغال افراد به ویژه جوانان ورود کرد، تصریح می کند: همچنین در حوزه نشاط اجتماعی باید تلاش بیشتری صورت بگیرد و تمرکز برنامه های ورزشی از شهرها برداشته و به سمت روستاها برود چراکه با وجود شرایط خشکسالی در روستاها و نبود فضاهای فرهنگی ورزشی و یا همسطح نبودن برنامه های روستاها با شهرها موجب می شود که افراد به سمت شهرها مهاجرت کنند و چون در نقاط شهری هم به ایده آل های یک زندگی دست پیدا نمی کنند لذا به سمت موادمخدر می روند که هزینه های به مراتب پایین تری نسبت به هزینه یک کلاس ورزشی دارد و یا با تبلیغات ماهواره ای نشاط را در این مواد جستجو می کنند. وی ادامه می دهد: برنامه های دستگاه های اجرایی برای نسل امروزی تعبیه شده که میخواهند نسل آینده را رقم بزنند و سعی کردیم با اجرای برنامه های جدید بیمه ای، اشتغالزایی و خریدهای تضمینی توانمندی افراد را بالا ببریم تا ان شاءا… نسل آینده دچار خطا و اشتباه در حوزه اعتیاد نشود. وی همچنین به افرادی که در روستاها و نقاط مرزی ممکن است مجذوب تبلیغات ماهواره ای در حوزه ترک اعتیاد می شوند توصیه کرد گول این تبلیغات را نخورند چون نمی توان با چند جلسه مصرف موادگیاهی که خودش هم ممکن است اعتیادآور باشد اعتیاد موادمخدر را ترک کرد و حتما به کلینیک های تحت نظر بهزیستی مراجعه کنند.

تعهد یک میلیارد تومانی بانک رسالت در شهرستان درمیان
وی در ادامه این گفتگو به تعهد میلیارد تومانی بانک رسالت در این شهرستان اشاره و بیان می‌کند: بانک رسالت با ارائه تسهیلات صفر درصدی تا سقف ۳۰ میلیون تومان به متقاضیان آماده همکاری با بهزیستی شهرستان می باشد لذا معلولان، زنان سرپرست خانوار، افراد معتاد، بهبودیافتگان و سایر اقشار نیز می توانند با کمک بانک رسالت در حوزه اشتغال و بیشتر در حوزه های پرورش دام سبک، خیاطی و تون بافی فعالیت کنند. حسینی مقدم ادامه می‌دهد: در کنار بخش دولتی بانک رسالت و مؤسسه خیریه حضرت رسول(ص) اعلام آمادگی کرده‌اند که در حوزه اشتغال در کنار متقاضیان باشند و در واقع از مرحله آموزش با همکاری میراث فرهنگی تا مرحله فروش که خرید تضمینی داریم، خودمان سفارش را می گیریم و در حوزه‌های بیمه نیز اخبار خوبی برای مردم شهرستان داریم. وی در این باره توضیح می دهد: در این طرح جدید امنیت شغلی بالا می‌رود چرا که خودمان برای زنان خانه‌دار که آموزش پارچه بافی و تون بافی را دیده باشند، سفارش را می‌گیریم، الگو را می‌دهیم و به هر میزان سفارش که توان بافت آن را داشته باشند به ما اعلام کرده و هزینه همان میزان سفارش را همان ابتدا به او می‌دهیم و یک ماه بعد تولید را از فرد دریافت می‌کنیم.

راه‌اندازی بزرگترین صندوق تعاونی بیمه کشور
وی همچنین از راه‌اندازی بزرگترین صندوق تعاونی بیمه کشور به زودی در شهرستان درمیان خبر می‌دهد و می‌گوید در این راستا همه افراد ۴۵ سال به بالا شناسایی می‌شوند و تا ۶۰ سالگی که سن بازنشستگی می باشد افراد را بیمه می کنیم و بعد از آن بازنشسته خواهند شد. وی بیان می کند: با اجرای طرح های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت سعی بر این داریم تا در آینده جشن توانمندسازی را بگیریم و نیاز مردم به مجموعه های حمایتی را کاهش دهیم. وی با اعلام اینکه طرح بیمه ای به زودی به مردم اعلام خواهد شد، ادامه می دهد: این طرح چند مرحله خواهد داشت که با اتمام طرح، جامعه هدف مورد نظر از آن منتفع خواهند شد. وی با بیان اینکه ما آماده ایم تا با کار کردن بمانیم نه اینکه بمانیم تا کار کنیم، از مردمیم، برای مردمیم و از جنس مردمیم، اظهار امیدواری کرد: با کمک خود مردم به هدف مورد نظر دست پیدا کنیم چرا که صد درصد حضور و حمایت مردم را لازم داریم. وی همچنین از تشکیل تیم تخصصی آسیب های شهرستان با حضور دستگاه های مرتبط و ظرفیت بخش غیردولتی متشکل از مراکز مشاوره، درمانی و اشتغالزایی از فروردین سال ۹۸ خبر می دهد.

حفظ کانون خانواده مهمترین قدم در پیشگیری از اعتیاد
مسئول اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان درمیان نیز در گفتگو با درمیان امروز می گوید: اعتیاد به مواد مخدر یکی از مهمترین مشکلات اجتماعی است که عوارض ناشی از آن تهدید جدی برای جامعه بشری محسوب شده و موجب رکود اجتماعی در زمینه های مختلف می گردد. طیبه صافی بیان می کند: واقعیت این است که کانون خانواده‌ به عنوان مهمترین اصل در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به ویژه اعتیاد مطرح است. اگر بتوانیم به هر بهایی این کانون را حفظ کنیم، مهمترین قدم در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را برداشته‌ایم، زیرا فروپاشی کانون خانواده، منشأ بسیاری از آسیب‌های اجتماعی است. وی ادامه می دهد: باید بدین نکته دقت داشت که آسیب‌‌‌‌های اجتماعی ماهیتی زنجیروار دارند؛ برای مثال اعتیاد به همراه خود طلاق، کودک آزاری، خودکشی و ایدز می‌‌‌‌آورد، خشونت خانوادگی منتج به فرار و مسائل اخلاقی دیگر می‌‌‌شود. آسیب‌‌‌های اجتماعی در پی هم می‌‌آیند و یکی دیگری را سبب می‌‌‌شود. در صورتی که به این افراد که گزینه‌های بسیاری را در زندگی خود از دست داده‌اند بها داده نشود و حمایتی از سوی مسئولان صورت نگیرد به چالش بزرگی در جامعه تبدیل خواهند شد. به گفته وی به طور کلی در رابطه با موضوع اعتیاد با سه مرحله پیشگیری مواجه هستیم، پیشگیری اولیه که همان مداخله مثبت و اندیشمندانه برای مقابله با شرایط مضر است، پیشگیری ثانویه که مداخله قبل از دچار شدن شخص به ناتوانی و پیشگیری مرحله سوم نیز کاهش ناتوانی‌ها و عوارض ناشی از بیماری است. وی یکی از حلقه های مفقوده در مراحل پیشگیری و درمان اعتیاد را آموزش می داند که متأسفانه مهجور مانده است و این معضل در حواشی شهر‌ها که با میزان آسیب‌های اجتماعی بالایی مواجه هستند، به طور جدی نمایان شده است. وی اعلام می کند: استفاده از توانایی تشکل های مردم نهاد و فعالیت های پژوهشی را می توان حلقه مفقوده دوم آگاهی بخشی پیشگیری از اعتیاد به موادمخدر دانست، بدین معنی که باید آسیب ها را شناخت و از ظرفیت دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی برای آسیب شناسی و پیشگیری از اعتیاد به موادمخدر بیشتر بهره گرفت و همچنین باید به فرد معتاد به عنوان یک فرد بیمار نگریست و هم افزایی عمومی جامعه برای پیشگیری از اعتیاد را افزایش داد. وی تصریح می کند: آنچه بیش از هر چیزی در این راه ضرورت دارد، حمایت دولت و خیران در توسعه زمینه‌های آموزشی و ارتقای سطح آگاهی افراد است، چراکه بدون وجود آموزش فعالیت‌های میدانی بی‌نتیجه خواهند بود، امروزه به دلیل سطح پایین آگاهی جامعه و به ویژه خانواده‌ها با آسیب‌های اجتماعی فراوانی رو‌به‌رو هستیم که متأسفانه در مسیر اکثر آسیب‌های اجتماعی ردپای اعتیاد وجود دارد.

اقدامات قرارگاه جوادالائمه شهرستان درمیان
معاون فرهنگی اجتماعی ناحیه مقاومت بسیج سپاه درمیان نیز در گفتگو با درمیان امروز به اقدامات قرارگاه جوادالائمه شهرستان درمیان در شش گام اجرایی اشاره می‌کند و می‌گوید: این شش گام شامل شناسایی، بسترسازی، اقدامات فرهنگی تبلیغی، درمان، صیانت و اقدام قاطع با هماهنگی نهادهای قضایی و انتظامی می باشد. مجید طوری ادامه می دهد: در گام بسترسازی اقدامات متعددی از جمله تشکیل شورای محله محور ، جلسات متعدد با ادارات و کمیته‌های چهارگانه، حضور در روستاهای پایلوت، ارشاد خرده‌فروشان، احصای مشکلات روستاها و غیره انجام شده است. به گفته وی در زمینه اقدامات فرهنگی تبلیغی برگزاری یادواره شهدا، سخنرانی موضوعی توسط ائمه جمعه، دیوارنویسی، برگزاری برنامه های پیاده روی خانوادگی، سرکشی از خانواده افراد بهبودیافته، برگزاری مسابقات ورزشی، برپایی نمایشگاه عکس آسیب های مواد مخدر ، اهدای لوازم ورزشی، محفل انس با قرآن، کارگاه های آموزشی سبک زندگی و مبارزه با اعتیاد ویژه بانوان و کودکان، کارگاه‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای توسط بسیج خواهران، تبلیغات محیطی، جشن بازگشت به زندگی، تفاهم با روحانی روستا جهت حضور در روستاهای پایلوت و در گام چهارم نیز برگزاری کارگاه مشاوره، معرفی ده نفر به کمپ جهت ترک، کارگاه آموزشی مبارزه با اعتیاد، ویزیت و داروی رایگان ۷۰ نفر، معرفی کارشناس و مشاور و در گام پنجم نیز برگزاری جلسات متعدد با معتمدین روستا، انجام تفاهم نامه با ادارات، شناسایی پروژه های سازندگی در روستا، معرفی جهت دریافت تسهیلات به بانک و در گام ششم نیز راه اندازی کارگاه حوله بافی و تعمیر و تجهیز خانه ورزش روستا انجام شده است.
نبود عزم جدی از سوی مسئولان
معاون فرهنگی اجتماعی ناحیه مقاومت بسیج سپاه درمیان در پاسخ به سؤال خبرنگار ما می گوید: عدم حضور روحانی مستقر در روستاهای آسیب دیده، نبود کمپ ترک اعتیاد در شهرستان، عدم اشتغال برای افراد بهبود یافته، عدم حمایت مسئولین از افراد بهبود یافته(به عنوان مثال میتوان از این افراد به عنوان نیروی خدماتی و.‌‌‌..استفاده کرد یا هم با اعطای وام کم بهره اشتغال کمک حالشان بود)، نبود نیروهای آموزش دیده جهت برگزارنمودن کارگاه های پیشگیری و مشاوره، نبود عزم جدی از سوی مسئولان امر در جهت مقابله با این آسیب جدی و خانمانسوز اجتماعی و از همه مهمتر بی توجهی به بحث ورزش و عدم حمایت از برنامه های ورزشی در روستاها و نبود برنامه های شاد در راستای نشاط اجتماعی سالم را میتوان به عنوان حلقه های مفقوده در امر پیشگری از اعتیاد نام برد. مجید طوری ادامه می دهد: از سوی بسیج سپاه درمیان ۲ برنامه شاد در راستای برنامه های نشاط اجتماعی برگزار کردیم و در اسدیه و قهستان که با استقبال خوبی همراه شد ادارات ورزش و جوانان شهرستان، شهرداری قهستان و اسدیه، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان و کمیته امداد شهرستان همکاری داشتند. وی اعلام می کند: در راستای اشتغال زایی هم کارگاه حوله بافی راه اندازی شد و بیش از ۲۰ نفر هم آموزش دیدند و هم مشغول بکار شدند که با همکاری بسیج، کمیته امداد و فنی و حرفه ای شهرستان انجام شد. وی بیان می کند: در راستای اعتمادسازی مردم مبنی بر همکاری از سوی بسیج با همکاری جهاد کشاورزی ۳پروژه احیای قنوات، آغاز بکار یک خانه عالم با همکاری تبلیغات اسلامی، راه اندازی صندوق قرض الحسنه توسط بسیج، تعمیر و تجهیز خانه ورزش با همکاری ورزش و جوانان شهرستان و آغاز به کار پروژه پارک کودک و زمین ورزشی با همکاری بخشداری مرکزی انجام شد.

۱۳ راهکار برای پیشگیری از اعتیاد
اعتیاد مانند هر بیماری دیگری قابل درمان است، اما هزینه آن بسیار بالاست، فلذا بهتر است به پیشگیری بیشتر توجه شود که بهترین و کم هزینه ترین راه مبارزه است.
برای پیشگیری از معتاد شدن می توان راهکارهای مختلفی را برشمرد که هم در سطح فردی و هم اجتماعی قابل طرح است:
۱- آگاه کردن خانواده ها مخصوصا پدران و مادران دررابطه با رفتار فرزندان و تربیت و کنترل صحیح آنها دراجتماع و آشنایی آنها با مضرات اعتیاد به وسیله رسانه های گروهی به خصوص صدا و سیما.
۲- ایجاد تحول در آموزش و پرورش و تقویت کادر آموزشی و مربیان پرورشی مخصوصا در روش ها و ایجاد فضای آموزشی مناسب که مسلما می شود مضرات مواد مخدر را به نحو ظریفی در کتب درسی عنوان کرد.
۳- ایجاد مراکز فرهنگی نظیر کتابخانه ها و مراکز هنری، فنی و حرفه ای، پارک ها، فضاهای ورزشی و تربیتی برای ارتقاء سطح فرهنگی نوجوانان و جوانان و گذراندن اوقات فراغت آنان که این امکانات با توجه به رشد جمعیت و پراکندگی روستاها نسبتا ضعیف می باشد که عامل بسیار مهمی جهت پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر خواهد بود.
۴- اغلب معتادین بی سوادند ویا پدر و مادر بی سواد و یا کم سواد بوده اند. دست اندر کاران تعلیم و تربیت باید با تلاش بیشتری در جهت افزایش سواد مردم گام بردارند و سطح آگاهی مردم برای مقابله با پدیده اعتیاد بالا برود.
۵- ایجاد اشتغال بیشتر از طریق توسعه صنایع دستی و روستایی مخصوصا سرمایه گذاری و اعطاء امکانات و امتیازات برای ریشه کن کردن بیکاری که همانا یکی از علل عمده اعتیاد و گرایش به قاچاق است.

۶- نقش تبلیغات در دنیای امروز برهیچ کس پوشیده نیست و با نیروی تبلیغات و رسانه گروهی می توان پدیده و عقاید مختلف را دربین توده مردم انداخت و آنها را روشن ساخت.
متاسفانه رسانه ها، مخصوصا صدا و سیما اکنون به جز برنامه های محدودی در زمینه اعتیاد نداشته اند. لذا باید برنامه هایی که تمام اقشار بتوانند از آنها استفاده نمایند درمورد مضرات اعتیاد تهیه و برروی آنتن قرار گیرد. نقش تبلیغات ائمه جمعه و جماعات و سخنرانان در مراسم و موقعیت های مختلف، می تواند بدلیل حرف شنوی مردم از آنان بسیار موثر بوده و طریق مناسبی جهت پیشگیری از اعتیاد در جامعه می باشد.
۷- در دسترس بودن مواد مخدر یکی از علل عمده اعتیاد است که کنترل و عدم ورود آنان از پیشنهادات خود معتادین بوده است. بنابراین پاکسازی جامعه از مواد مخدر و بستن مرزها به عنوان یکی از مهمترین راه های پیشگیری است.
۸- اشاعه تقویت هرچه بیشتر معنویات در جامعه و آگاه نمودن مردم از مضرات مصرف مواد مخدر.
۹- توصیه به خانواده ها که شامل کنترل فرزندان، تقویت جهانی مذهبی و اعتقاد، چگونگی گذراندن اوقات فراغت، جلوگیری ازشرکت فرزندان در مجالس بی بند و بار و ایجاد سرگرمی و مشغولیت سالم، مبارزه با اعتیاد در منشاء و مبداء وجود مواد مخدر، محیط اعتیاد زا و انسان اعتیاد پذیراست.
۱۰- مردمی کردن مبارزه با مواد مخدر به شکل کامل.
۱۱- توجه به مسئله توزیع داخلی به خصوص در سطح شهر و معتادین.
۱۲- دقت در گزینش و انتخاب مامورین مبارزه با مواد مخدر.
۱۳- استفاده از تجارب علمی و عملی کشورهایی که در زمینه مبارزه با مواد مخدر موفق شده اند. همچنین از طریق کنترل درون مرزی و برون مرزی از حمل و نقل مواد مخدر جلوگیری به عمل آید تا از دسترس قرار گرفتن مواد مخدر پیشگیری شود. مبارزه قاطع و پیگیر با عوامل و قاچاقچیان مواد مخدر به خصوص در استان های مرزی کشور به ویژه خراسان و سیستان و بلوچستان.
اعتیاد یک بیماری است وهر بیماری قابل درمان است و تنها راه جلوگیری از فعال شدن مجدد اعتیاد، خودداری از مصرف، در همان بار اول است.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*