خداحافظی با خانه‌های گلی در ۳ روستای درمیان

بعد از رسانه‌ ای شدن مشکلات مردم در سه روستای ذکری، گل نی و جلاران مسئولان وعده احداث خانه جدید را برای محرومان دادند و بالاخره قرار است به زودی مردم این روستاها با خانه‌های سنگی خود خداحافظی کرده و وارد خانه‌های جدید شوند.
وارد خانه که می‌شوی تنها پلاس کهنه کف اتاق پهن است و خانواده پنج نفری تنها در این یک اتاق زندگی را می‌گذرانند.
در قسمت دیگری از خانه نیز اتاق خیلی تاریکی قرار داشت که اهالی روستا به آن «پستو» می‌گفتند و بیشتر محل نگهداری مواد خوراکی و محل پخت و پز غذا و حمام بود.بیشتر که نگاه و جستجو می‌کنیم نبود حمام و سرویس بهداشتی مناسب در خانه‌های این منطقه کاملا محسوس است.
دخترک مو طلایی که سنش به ۱۱ سال می‌رسد در کنار درختی ایستاده است و با خود زمزمه می‌کند «اینجا کسی ما را نمی‌بیند و از همه امکانات دور هستیم» همین را گفت و دوان دوان به سمت خانه دوید.

خانه‌هایی که در روز هم تاریک است
و نیاز به روشنایی دارد
او را دنبال کردم قدم‌هایش مرا به سمت خانه‌ای سنگی و چوبی کشاند. درب خانه باز بود، خانه‌ای که تنها یک اتاقی داشت که باید سه نفر در آن زندگی می‌کردند.وارد خانه که می‌شوی باید سرت را پایین بگیری که سرت به سقف گیر نکند. روز بود اما داخل خانه تاریک بود.سقف خانه از چوب‌هایی بود که از دود آتش سیاه شده بود. وسایل خانه دور و بر چیده شده بود و خانمی ۶۴ ساله داخل همان اتاق روی آتش غذا را آماده می‌کرد.

امان از بی آبی
بانویی که با همسر و فرزند معلولش تنها در کلبه‌ای سنگی زندگی می‌کرد و از نبود آب برایم گفت که «امان از بی آبی، ۵۰سال است در همین اتاق زندگی می‌کنم و زمستان و تابستان زندگی‌مان در همین دود و آتش سپری می‌شود اما از کم آبی طاقت‌مان تمام شده است».
خواسته‌اش را از مسئولان جویا شدم که کمی نگاه بر در و دیوار خانه سیاه و سنگی‌اش کرد و گفت: هیچی فقط اگر بهزیستی یا کمیته برای همین فرزند معلولم خانه بسازد و آبی برایمان فراهم باشد دیگر از خدا چیزی نمی‌خواهم.

اینجا کشاورزی وجود ندارد
خانمی که سنش به ۲۰ نرسیده بود اما مادر ۴ کودک بود گفت: اینجا کشاورزی نیست، مردان مجبورند برای کار به شهر بروند و هر چند ماهی در حد چند روز به ما سر بزنند.همسرم در تهران کارگری می‌کند چند ماه است از او خبر ندارم و فرزندم مریض است.
با چشمانی اشک آلود ادامه داد: نمی‌دانم دیگر از کدام مشکل بگویم هر چه تصور کنید ما محروم هستیم و از کم آبی در مضیقه‌ایم.با دیدن مشکلات مردم و دیدن محرومیت در این روستا کوهی از بغض در گلویم سنگینی می‌کرد.اینجا مردم در خانه‌های سنگی به سر می‌برند که از یک ساعت بعد خود خبر ندارند که شاید مار و عقرب در سقف خانه‌شان لانه کند و آنها از نیش حشرات موذی و حیوانات در امان باشند یا نه…
خانه‌های بی‌نظم کنار هم و مردمی که مجبور به زندگی در این روستا هستند.
خانه‌های گلی که با چوب و تکه‌های سنگ و آهن قراضه سرپناهی شده برای کودکانی که آینده‌ای مبهم اما آرزوهایی شیرین دارند.

خداحافظی با خانه‌های سنگی و کوچک
آری سال گذشته بود که رسانه‌های خراسان جنوبی با انتشار سلسله گزارش هایی به بیان محرومیت زندگی مردم در روستاهای ذکری، جلاران و گل نی پرداختند و این گزارشات علاوه بر بازتاب کشوری پای مسئولان را به این سه روستا باز کرد تا از نزدیک با وضعیت زندگی مردم آشنا شوند. مسئولان بعد از بازدیدها قول احداث خانه مناسب دادند که در این روزها وعده مسئولان امداد، بهزیستی و بنیاد مسکن استان خراسان جنوبی محقق شد و قرار است به زودی مردم محروم در سه روستای ذکری، گل نی و جلاران با خانه‌های گلی و سنگی خداحافظی کنند و وارد خانه‌های جدید شوند.

احداث ۶۴ واحد مسکونی در سه روستای ذکری، گل نی و جلاران
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان جنوبی در گفتگو با تسنیم با بیان این‌که از منابع امداد در سه روستای ذکری، گل نی و جلاران یک میلیارد تومان هزینه کردیم، افزود: این هزینه‌ها خارج از برنامه عملیاتی سالیانه و جزو برنامه‌های سازمان نبوده است.
سلم‌آبادی بیان کرد: در این سه روستا ۶۴واحد مسکونی احداث می‌شود که از این میزان نه خانوار تحت حمایت بهزیستی، ۲۹خانوار مددجوی معیشت پذیر امداد و ۲۶مددجو نبودند اما مجوز خاص گرفتیم تا بتوانیم برای آنها مسکن احداث کنیم.
وی از هزینه کرد بیش از ۱۶ میلیون تومان برای هر واحد خبر داد و افزود: علاوه بر احداث واحد مسکونی در هر روستا دو باب سرویس بهداشتی و حمام احداث شد.
وی اظهار داشت: از تعداد ۶۴ واحد احداث شده ۵۵ واحد را امداد به صورت رایگان احداث کرده و ۹ واحد توسط بهزیستی احداث شده است و تعدادی لوازم ضروری زندگی نیز برای این سه روستا توزیع شد.

احداث واحدهای مسکونی در این سه روستا
۱۰۰ درصد رایگان بوده است
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی نیز از احداث ۳۰ واحد مسکونی در ذکری، ۱۳ واحد در گل نی و ۲۱واحد در جلاران با مشارکت کمیته امداد، بهزیستی و بنیاد مسکن خبر داد و افزود: این واحدها برخی ۲۰ متری و برخی ۳۲متری است.
آسمانی‌مقدم با بیان این‌که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به ازای هر واحد ۱۲ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض کمک کرده است، افزود: خانه‌ها در این سه روستا ۱۰۰درصد رایگان احداث شده و کار ساخت به اتمام رسیده است و تنها خدمات آبرسانی و برق‌رسانی مانده است که اگر این دو تکمیل شود مردم می‌توانند در خانه‌های جدید ساکن شوند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*