چگونگی عمل به شعار سال ۹۸ از دیدگاه علمای شهرستان درمیان/ تحقق «رونق تولید» نیازمند همت جهادی

درمیان امروز – دهقانی / حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای در پیام نوروزی خود سال ۱۳۹۸ را سال «رونق تولید» نامگذاری کردند. ایشان در ارزیابی سال ۹۷، آن را سالی پُرماجرا خواندند و خاطرنشان کردند: دشمنان در این سال نقشه‌های زیادی برای ایران کشیده بودند، اما ملت ایران به‌معنی واقعی خوش درخشید و با صلابت و بصیرت و با همت جوانان، آن نقشه‌ها را خنثی کرد. رهبر انقلاب اسلامی مشکل اساسی کشور را همچنان مشکل اقتصادی دانستند و با اشاره به افزایش مشکلات معیشتی مردم در ماههای اخیر، گفتند: بخشی از این مشکلات مربوط به مدیریت های نارسا در زمینه مسائل اقتصادی است که حتماً باید جبران شود، البته برنامه‌ها و تدابیری اندیشیده شده است که این تدابیر باید در طول سال جدید به ثمر بنشیند و مردم آثار آن را احساس کنند. رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به استقبال مردم از شعار سال ۹۷ یعنی «حمایت از کالای ایرانی» و آثار مثبت آن، افزودند: امسال، مسئله محوری و اصلی، مسئله «تولید» است، زیرا اگر تولید جریان یابد، هم مشکلات معیشتی و اشتغال حل می‌شود، هم موجب استغنای کشور از بیگانگان و دشمنان خواهد شد و حتی می‌تواند مشکل ارزش پول ملی را تا حدود زیادی برطرف کند، بنابراین من شعار امسال را «رونق تولید» قرار دادم. حضرت آیت ا… خامنه‌ای همگان را به تلاش برای رونق تولید در کشور فراخواندند و ابراز امیدواری کردند با گسترش چشمگیر و محسوس این تلاش در طول سال، مشکل اقتصادی در مسیر حل شدن قرار بگیرد. به گزارش درمیان امروز، در زمینه نامگذاری شعار امسال به «رونق تولید» با جمعی از علمای اهل تشیع و تسنن شهرستان درمیان گفتگویی ترتیب دادیم. آنچه می خوانید ماحصل این گفتگوست.

عمل مسئولان بر مبنای شعار سال باشد
امام جمعه شهرستان درمیان می گوید: شعارهای سال و نامگذاری ها اصل مدیریتی هست و هر ساله به این اصول اضافه می شود. حجت الاسلام والمسلمین مصیب خزاعی تأکید می کند: نباید با پایان یافتن سال، شعار آن فراموش بشود بلکه وظیفه همگان سنگین تر می شود.وی ادامه می دهد: پشتوانه هر شعار و نامگذاری سال ها تجربه و کار کارشناسانه و مشورت با متخصصین هست که مسئولین نباید راحت عبور کنند بلکه تأمل و تحقیق و عمل بر این مبنا لازم است.

مقام معظم رهبری خواستار رونق تولید هستند
وی با بیان اینکه شعارسال ۹۸ رونق تولید هست در حالی که سال گذشته هم تا حدودی همین شعار بوده، ولی چون عملیاتی نشد احساس می شود مقام معظم رهبری خواستار رونق تولید هستند و دارند تأکید می کنند که در عمل به شعار سال قبل ناموفق بوده ایم لذا مجدد دنبال رونق هستند و این مطلب را خواستار شده اند لذا امید است مسئولین و مردم در عمل به این شعار و اصل مدیریتی امسال موفق باشند.

دسترسی آسان تولیدکنندگان به تسهیلات مهم است
وی تصریح می کند: وظیفه مردم و مسئولین است که با اتحاد و انسجام دنبال رونق تولید باشند و برای این کار همت جهادی و انقلابی لازم است، در میدان عمل رونق تولید هست نه در اتاق جلسات و کمیسیون ها و جشنواره هاو…، رونق تولید نیازمند اعطای تسهیلات بانکی کم بهره یا در شرایط کنونی بی بهره است، دسترسی آسان تولیدکنندگان به تسهیلات مهم است نه اینکه بخواهند هفت خان رستم را طی کنند و تا زمانی که طرحی به تولید نرسیده اخذ اقساط تسهیلات و مالیات ممنوع باشد و مشوق های قانع کننده و عادلانه به تولیدکننده ها و صادرکنندگان بدهند.

منویات رهبری در حد شعار دنبال شده
امام جمعه شهرستان درمیان می گوید: منویات رهبری در حد شعار دنبال شده و هیچگاه عملیاتی نشده و شاید گروههایی دنبال عملیاتی کردن شعارها بودند ولی کارشکنی برخی باعث شد ره بجایی نبریم و الا امروز مردم در صف گوشت و شکر و….نبودند!

ضرورت استفاده از کالای داخلی
امام جمعه اهل سنت اسدیه نیز در پاسخ به سؤالات خبرنگار درمیان امروز می گوید: برای تحقق شعار سال به نام رونق تولید باید آگاهی بخشی به تمام افراد جامعه در جهت ایجاد فضای تولید انجام شود همچنین سعی و تلاش شود تا کیفیت تولید در حد مطلوب باشد که بتواند مصرف کننده را قانع نماید و اعتمادش را جلب نماید و مردم نیز باید استفاده از کالای داخلی را یک ضرورت تلقی نمایند. مولوی سید احمد عبداللهی در ادامه تأکید می کند: مردم و مسئولین نیز با هماهنگی های لازم موانع را از سر راه تولید بردارند و مسئولان در اجرای قوانین برای تولیدکنندگان سخت گیری نکنند.

جلوگیری از واردات بی رویه
وی عنوان می کند: در راه تحقق شعار سال باید افراد ثروتمند جهت رونق تولید سرمایه گذاری نمایند و زمینه اشتغال هزاران جوان بیکار را فراهم نمایند و این عمل را برای خود اجر و ثواب تلقی نموده و نام نیک کسب کنند و همچنین از واردات بی رویه جلوگیری شود تا تولیدکننده دلگرم و امیدوار باشد.
وی با بیان اینکه تقریبا ۵۰ درصد از منویات مقام معظم رهبری در سال های گذشته محقق شده است، اعلام می کند: باید تلاش بیشتری صورت گیرد تا ۱۰۰درصد منویات ایشان محقق شود.

تأکید بر حمایت از تولیدکنندگان
امام جمعه موقت شهرستان درمیان و امام جماعت مسجد جامع اهل تشیع شهر اسدیه نیز در گفتگو با درمیان امروز می گوید: برای تحقق رونق تولید باید این باور در مسئولین و تولیدکنندگان ایجاد شود که تنها راه مقابله با تحریم های ظالمانه اهمیت دادن به تولیدات داخلی و حمایت از تولیدکنندگان است.
حجت الاسلام سید امین حسینی ادامه می دهد: وظیفه مردم و مسئولان در تحقق رونق تولید متفاوت است، مردم باید سعی کنند از کالاهای خارجی که مشابه داخلی دارد استفاده نکنند اما وظیفه مسئولین نیز باید بستر مناسب برای کاهش هزینه تولید در داخل کشور و قابل رقابت کردن تولید داخلی با کالاهای خارجی را فراهم کنند، البته وظیفه تولیدکنندگان هم بسیار مهم است، آنان باید با تولید کالای باکیفیت، مردم را متقاعد کنند که کالای ایرانی می تواند خواسته آنها را تأمین کند.

ارزش پول ملی تقویت شود
وی با اشاره به راهکارهای پیشنهادی اش برای رونق تولید بیان می کند: دولت به عنوان یکی از بزرگترین مصرف کننده ها در کشور تمام ادارات و نهادهای خود را موظف به خرید کالای ایرانی کند، واردات کالاهای خارجی که در داخل مشابه آن وجود دارد را دولت ممنوع اعلام کند، سهم تولید از افزایش نرخ خدمات دولتی که طبق قانون باید پرداخت شود عملیاتی شود، دولت با رعایت و حمایت از دهک های کم درآمد کشور زمینه صادرات کالاهای باکیفیت داخلی را فراهم آورد، دولت با کمک دیگر قوا خلاء های قانونی که باعث سوء استفاده برخی افراد می شود را شناسایی و راهکار مناسب برای مقابله با آن طراحی کند، در اسرع وقت باید ارزش پول ملی تقویت شود و اطمینان مردم و تولیدکنندکان نسبت به آینده تأمین گردد.

دولت ها در ایران دستاورد چشمگیری
در تحقق اقتصاد مقاومتی نداشته اند
حجت الاسلام حسینی با تأکید بر اینکه قطع امید از بیگانگان و تکیه بر توان و منابع داخلی، یکی از ارکان رونق تولید است، در پاسخ به سؤال خبرنگار ما در مورد میزان تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در سال های اخیر ادامه می دهد: با توجه به رویکرد دشمنان ملت ایران برای فشارهای اقتصادی و تأکید مکرر معظم له براقتصاد مقاومتی و نگاه های متفاوت دولت های مختلف به مقوله اقتصادمقاومتی می توان به میزان اثرگذاری اقتصاد مقاومتی پی برد و باید ملاک توفیق یا عدم توفیق دولت ها را به میزان حرکت در این چارچوب ارزیابی کرد که متأسفانه علی رغم اینکه در حال جنگ اقتصادی هستیم ولی دولت ها در ایران دستاورد چشمگیری در تحقق اقتصاد مقاومتی نداشته اند.
وی تصریح می کند: تحقق اقتصاد مقاومتی در ایران مساوی پایان سلطه اقتصادی جبهه استکبار و اثبات کارآمدی نظام اسلامی در دنیا خواهد بود.
رونق تولید باید به یک گفتمان همگانی تبدیل شود
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان درمیان نیز در گفتگو با درمیان امروز ضمن تبریک فرارسیدن سال نوی شمسی و تقارن بهار طبیعت با بهار معنویت بر همگان می گوید: به نظر می رسد شعار سال ۹۸ مکمل شعار سال ۹۷ باشد و برای تحقق این شعار باید رونق تولید به یک گفتمان همگانی تبدیل گردد تا اثرگذار باشد و در سطح کشور جریان ساز شود.
حجت الاسلام محمدهادی نودهی ادامه می دهد: وظیفه مردم و مسئولان در تحقق شعار سال تلاش برای احیای یک سنّت نسبتا فراموش شده به نام کار و تلاش است، اگر فرهنگ کار و تلاش در جامعه ما به ویژه در بین جوانان جایگاه خودش را پیدا کند حتما باعث رونق تولید در تمامی سطوح خواهد شد.
البته به نظر می رسد نقش مردم که همان کارآفرین ها، سرمایه گذاران و صادرکنندگان است، نقش محوری تری نسبت به نقش مسئولین باشد.

حمایت از کالای ایرانی و بنگاه های
کوچک زودبازده
او با اشاره به راهکارهارهای پیشنهادی اش برای تحقق شعار سال می گوید: حمایت از صنایع دستی مثل گلیم بافی، قالیبافی و … (حمایت از کالای ایرانی و بنگاه های کوچک زودبازده)، آموزش کشاورزی نوین و حمایت از کشاورزان منطقه، حمایت از کارخانجات فعال و تلاش برای فعالیت و راه اندازی مجدد کارخانجات غیرفعال سطح استان و شهرستان، حمایت ویژه از صادرات بازارچه های مرزی سطح استان و شهرستان و جلوگیری از واردات بی رویه اجناس بی کیفیت خارجی و در برخی موارد قاچاق، فعال نمودن کارت مبادلات مرزنشینی در شهرستان های مرزی، احیای فرهنگ کار و تلاش در جامعه به ویژه در بین نسل جوان، تثبیت اقتصاد مقاومتی در خانواده  ها با تولید برخی نیازمندی ها در منازل، آموزش جوانان و نوجوانان در حرفه های مختلف و موردنیاز و پشتیبانی آن ها بعد از آموزش تا زمان بازدهی و هدایت سرمایه های مردم به سمت تولید از طریق کاهش سود بانکی می تواند در تحقق شعار سال مؤثر باشد.
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان درمیان همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار درمیان امروز مبنی بر میزان تحقق منویات مقام معظم رهبری در سال های گذشته می گوید: برای پاسخ این سؤال توجه شما را به بخشی از بیانات مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی( که در ابتدای سال ۹۸ در حرم مطهر رضوی (ع) ایراد فرمودند، جلب می کنم: «برخى از دستگاه هاى دولتى خوب عمل کرده اند. این که بعضى خیال مى کنند که هیچ حرکتى انجام نگرفته، نه، این جور نیست؛ بعضى از دستگاه هاى دولتى عمل کرده اند، خوب عمل کرده اند؛ در بخش هاى مختلف – بخش کشاورزى، بخش هاى آب، بخش هاى خاک، بخش هاى رسیدگى به برخى از مناطق، کارهاى زیربنایى – کارهاى خوبى انجام گرفته. البتّه در بعضى از بخش ها هم نه، رخوت و کوتاهى وجود دارد. گاهى در بعضى از موارد کار با تعلّل و تأخیر انجام مى گیرد.»

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*