چرخه جاجیم بافی روستای «گیت» درمیان تکمیل می شود

جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی خراسان جنوبی با بیان اینکه تکمیل چرخه جاجیم بافی روستای «گیت» بخش قهستان درمیان در دستور کار قرار گرفت، گفت: با این اقدام هنر جاجیم بافی در این منطقه بیش از گذشته رونق می گیرد. مهدی هنری افزود: در راستای تکمیل این چرخه، یک کارگاه با چند دستگاه چرخ خیاطی و یک کارگاه جاجیم بافی در روستا گیت ایجاد می شود.
رئیس سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی ادامه داد: برای بازاریابی محصول تولیدی زنان این روستای محروم با دانشکده هنر دانشگاه بیرجند رایزنی شده تا چرخه این هنر در روستای گیت تکمیل و زمینه ساز رونق اقتصادی روستا شود. وی گفت: بیش از ۵۰۰ متر پارچه جاجیم دست بافته بانوان این روستای محروم و مرزی برای بسته جشنواره خیران مدرسه ساز استان خریداری شد که این اقدام انگیزه زنان روستا را برای افزایش تولید جاجیم بالا برد. وی اظهار داشت: بانوان روستای گیت تاکنون به فکر فروش هنر دست خود نبوده اند و بازاریابی برای فروش محصولات تولیدی خود نداشته اند، در مجموع برای تکمیل بسته جشنواره خیرین مدرسه ساز استان ۱۵میلیون تومان جاجیم از بانوان این روستا خریداری شد.
هنری یادآور شد: خرید این میزان پارچه از بانوان روستا انگیزه‌ای برای تولید بیشتر را در پی داشت و در حالی که در گذشته زنان این روستا جاجیم را برای نیاز خود می بافتند. دهیار روستای گیت درمیان هم گفت: جاجیم بافی از زمان های بسیار قدیم توسط زنان روستا بافته می شد، اما در چند سال اخیر این صنعت در روستا رونق یافته است. احمدرضا رضایی، مشکل بازاریابی را یکی از چالش های پیش رو بافندگان این هنر سنتی دانست و افزود: بافندگان این صنعت برای فروش محصولات خود نیاز به حمایت بیشتر مسئولان دارند. وی ادامه داد: خرید مقداری از جاجیم دست بافته بانوان این روستا توسط بسیج سازندگی انگیزه تولید را در آنان افزایش داده و بانوان روستا به فکر تولید بیشتر این محصول هستند. رضایی اظهار داشت: با توجه به نیاز جامعه باید تنوع بخشی در محصولات تولیدی جاجیم ایجاد شود، با ایجاد محصول متنوع از جاجیم مشکلی در فروش محصولات نخواهیم داشت. وی بیان کرد: تنوع بخشی در محصولات این صنعت نیاز به آموزش دارد که تاکنون کلاس های آموزشی برای زنان روستا برگزار نشده است.
به گزارش ایرنا، دهیار روستای گیت با بیان اینکه بافت جاجیم نیاز به سرمایه کمی دارد، گفت: جاجیم بافته شده در روستا از کیفیت خوبی برخوردار است و با توجه به خشکسالی های اخیر رونق جاجیم بافی نقش مؤثری در اقتصاد خانوارهای روستایی داشته و دارد. رضایی عنوان کرد: جاجیم‌ پرز ندارد و می‌توان از هر دو روی آن استفاده کرد و جاجیم همچنان به ‌لحاظ نقش و نگار، طبیعی و زنده ‌بودن رنگ و مقاومت، از جمله زیباترین و با صرفه‌ترین‌ هنرها است.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*