گفتگو با جمعی از اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا به بهانه روز شوراها/ همدلی و همزبانی مردم و مسئولان

درمیان امروز – دهقانی / شوراهای شهر و روستا برآمده از مبانی، اهداف و سیاست‌های کلی نظام اسلامی و از جمله نهادهای جمهوری اسلامی ایران است. شور و مشورت در حکومت اسلامى از جایگاه ویژه‏اى برخوردار است. سوره‌های شورى (…و امرهم شورى بینهم…)و آل عمران‏(…و شاورهم فى الامر…) بیش از پیش به نقش محوری شورا در حکومت اسلامی می‌پردازد.
نمونه بارز مردم سالاری دینی
رئیس دوره پنجم شورای اسلامی شهر اسدیه در گفتگو با درمیان امروز ضمن تشکر از فعالیت نشریه درمیان امروز و دغدغه ای که نسبت به مناسبت های مختلف دارد بالاخص نهم اردیبهشت روزشوراها می گوید: بدون شک جایگاه شوراها و نقش آن نمونه بارزی از مردم سالاری دینی و شرکت بی قیدوشرط مردم در انتخاب سرنوشت شان می باشد. یاسین خسروی ادامه می دهد: اگرچه تا نقطه اکمال و تصمیمات کلان فاصله زیادی داریم اما بسیاری از برنامه ها و خواسته های مردم از طریق این نهاد مردمی منعکس و موانع برطرف می گردد.
مکمل برنامه های دولت
وی بیان می کند: مصوبات شوراها علاوه بر اینکه به نفع مردم شهر و روستا اتخاذ می گردد مکمل برنامه های مسئولین و خدمتگزاران نظام و تسریع در تصمیماتشان می باشد.
ساختن جامعه ای ایده آل
وی که در دوره دوم عضو شورای شهر اسدیه و دوره سوم نیز ریاست شورای اسلامی شهر اسدیه را عهده دار بوده است، در ادامه عنوان می کند: شوراها نقش پل ارتباطی، همدلی و همزبانی بین مسئولین و مردم را ایفا نموده و زمینه ساختن جامعه ای ایده آل بدور از افراط و تفریط برای طرفین را مهیا می سازند.
توسعه حقوق شهروندی
رئیس پنجمین دوره شورای اسلامی شهر قهستان نیز با بیان اینکه شوراها می توانند با کمک مردم در جهت توسعه و آبادانی شهر و روستا گام بردارند، می گوید: شوراهای اسلامی به عنوان یکی از نهادهای تصمیم گیرنده و نظارت‌کننده بر امور شهری می‌توانند تأثیرگذاری مثبتی بر توسعه حقوق شهروندی داشته باشند. علی اکبر رضایی که قائم مقام دوره اول و ریاست دوره های دوم و سوم شورای قهستان را در کارنامه اش دارد، ادامه می دهد: شورا به عنوان یک نهاد مردمی متولی امور محلی می تواند با جدیت در جلب مشارکت مردم و بخش خصوصی و با استفاده از توانایی‌های مالی و فکری آنان، گام‌های مثبتی در زمینه اجرای طرح ها و پروژه های زیربنایی در توسعه عمران شهری ایفا نماید.
جلوگیری از خودرأیی و خودمحوری
رئیس شورای اسلامی شهرستان درمیان نیز در گفتگو با درمیان امروز می گوید: شوراها یکی از ارکان نظام اسلامی محسوب می شوند و با نهادینه شدن شوراها از استبداد، خودرأیی و خودمحوری جلوگیری شده و زمینه تفاهم و ایجاد امنیت خاطر بین افراد فراهم می شود و بدین ترتیب مناسب ترین تدابیر اتخاذ می گردد و درحقیقت نوعی تمرین مردم سالاری در همه نقاط کشور می باشد که نحوه تعامل سازنده اکثریت و اقلیت را رقم می زند. عبدالحبیب رمضانی ادامه می دهد: از نتایج مفید محوریت اصل شورا از بین رفتن تمرکز قدرت و بهره جویی از استعدادهای موجود در جامعه برای حل مشکلات آن هاست. به گفته وی شوراها بسترساز مشارکت و رقابت در سطح ملی می باشند، شوراها شرایطی را در لایحه های زیرین اجتماع تدارک می بینند تا مشارکت مردم ساده تر و سالم تر در سطوح مختلف به جریان افتد و زمینه مناسب تری برای رقابت سالم ایجاد می کند. وی اظهار می دارد: به موجب اصل ششم قانون اساسی در جمهوری اسلامی ایران امور کشور باید به اتکای آرای عمومی اداره شود و این اصل برگرفته از قرآن کریم از جمله سوره آل عمران آیه ۵۹ و شوری آیه ۳۸ می باشد که تأکید زیادی بر آن شده است. علاوه بر اصل ششم، قانون اساسی در فصل هفتم طی اصول یکصدم تا یکصد و ششم به مسایل مربوط به شوراها می پردازد.
مشارکت مردم در امور محلی
وی که عضو شورای اسلامی شهر طبس مسینا نیز می باشد، عنوان می کند: هدف از تشکیل شوراهای اسلامی که یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است مشارکت دادن مردم در اداره امور محلی بوده و اکنون شوراها به عنوان یک نهاد تأثیرگذار در زمینه قانون‌گذاری و نظارتی در امور محلی نقش آفرینی می نمایند و به عنوان نمایندگان مردم وظیفه دفاع از حقوق مردم را به عهده دارند و با وضع مقررات محلی اثربخشی و نظارت خود را بر اجرای امور شهر دارا می باشند.
ارتقای حقوق شهروندی
وی ادامه می دهد: شوراها وظیفه دارند که با شناخت نارسایی‌ها و کمبودها، طرح‌های پیشنهادی خود را از طریق سلسله مراتب و با هدف ارتقای حقوق شهروندی به مقامات ذیصلاح ارسال نمایند.
ابزاری برای تأمین هدف های جامعه روستایی
عضو شورای اسلامی روستای خوان نیز در گفتگو با درمیان امروز می گوید: توسعه پایدار روستایی یکی از اهداف اساسی سیاست گذاری ­های کلان درهمه کشورها و بخصوص در جمهوری اسلامی ایران است. دلپسند ادامه می دهد: در سیستم جدید مدیریتی کشور، مدیریت روستاها به شوراها و دهیاری ها سپرده شده است. مدیریت روستایی در واقع فرآیند سازماندهی و هدایت جامعه و محیط روستایی از طریق شکل دادن به سازمان‌ها و نهادهاست. این سازمان­ها و نهادها، ابزار یا وسایل تأمین هدف ­های جامعه روستایی هستند، هدف‌هایی که مردم آن را ترسیم می­ کنند و می‌پذیرند. به گفته وی اگر زمینه‌های توسعه پایدار را در بخش‌های زیست محیطی، فعالیت ­های اقتصادی و فعالیت ­های اجتماعی و فرهنگی درنظر بگیریم در این بخش‌ها زمینه‌های همکاری و تعامل گسترده ای بین دهیاری، شورا و مردم می‌تواند برقرار باشد. چرا که زمینه فعالیت‌های فوق با مشارکت مردم و آموزش و کانالیزه کردن این نحو از مشارکت بسیار یافتنی و سهل است.
روحیه تعامل و تحمل مشارکت گروهی
وی ادامه می دهد: مدیریت روستاها می‌تواند با آموزش مردم و تشکیل گروه‌های مختلف محلی، ngo های محلی و تشکیل کمیسیون‌های مختلف زمینه را برای روحیه تعامل، تحمل مشارکت گروهی و ایجاد اعتماد به نفس برای روستائیان فراهم سازد. یعنی استفاده از مشارکت گسترده همه دریک نظام مدیریتی و سیستمی با استفاده از امکانات دولت و مردم و همچنین تسهیل‌گری مدیران روستایی میسور می باشد. وی تأکید می کند: ضروری است شوراهای روستا همواره حفظ کاربری‌ها، اجرای طرح ­های هادی روستاها و بحث مهاجرت معکوس از شهر به روستا و… را ظرفیت‌سنجی و از لحاظ اقتصادی مورد ارزیابی قرار داده و در اجرای این طرح‌ها بکوشند.
حفظ پایداری روستائیان
وی بیان می کند: اعضای شورا در روستاها، که خود مقیم روستا و از معتقدان به حفظ پایداری روستائیان در روستا هستند، باید در مهندسی معکوس، راه‌های بازگشت مهاجران به روستا را فراهم کنند. بدون تردید، این اعضا مؤثرترین افراد به دعوت از مهاجران به بازگشت هستند و در این زمینه باید بسترهای لازم و جاذبه‌های کافی را برای این بازگشت فراهم آورند.
پل ارتباطی بین مردم و دولت
رئیس شورای اسلامی بخش گزیک شهرستان درمیان نیز در گفتگو با درمیان امروز می گوید: شورا به عنوان یک پل ارتباطی بین مردم و دولت و بالعکس، جایگاه مهم و مؤثری دارد
مصوباتی برای افزایش رفاه مردم
نور احمد اسماعیلی که رئیس شورای روستای اسلام آباد نیز می باشد، در ادامه بیان می کند: مصوبات کارشناسی شده همراه با همکاری حداکثری مردم می تواند مشکلات را کمتر نموده و رضایتمندی و رفاه مردم را افزایش دهد.وی می افزاید: با توجه به اینکه فرهنگ حاکم بر روستا اینگونه است که هرگروه و یا فامیل بیشتر از نماینده ای که نسبت به آنها قرابت بیشتری دارد حرف شنویی دارند و خواسته های خود را نیز از همین کانال پیگیر هستند وحدت رویه که ناشی از وحدت اعضاست بسیار مهم بوده و منجر به نتیجه مطلوب خواهدشد و اگر خدای ناکرده اعضا به جای خدمت به مردم و پیگیری مشکلات روستا دنبال اهداف خودشان باشند نتیجه معکوس خواهد داشت.اسماعیلی در ادامه می گوید: باید در ورود افراد به شورا دقت زیادی کرد چرا که گاها افرادی بیسواد و یا کم سواد بر اساس انتخاب ناصحیح مردم وارد مجموعه شورا می شوند. وی همچنین به افرادی اشاره می کند که در روستاها با وعده های دروغین وارد شورا می شوند و افرادی هستند که حتی جرئت صحبت کردن در مقابل مسئولان را ندارند و به دلیل قرابت های فامیلی موفق به ورود به شورا می شوند. وی تأکید می کند: مردم باید دقت کنند که افرادی که می خواهند وارد شورا شوند می خواهند درباره ۴ سال سرنوشت مردم آن منطقه تصمیم گیری کنند لذا خوشنام بودن، مجرب و باسوادبودن در انتخاب اعضای شوراها بسیار حائز اهمیت است.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*